Son Dakika Haberler

Dumanlı ve Karaca adliyeye sevk edildi

Ekrem Dumanlı'nın da bulunduğu 3 kişi sabah erken saatlerde Eyüp Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Dumanlı ve Karaca adliyeye sevk edildi
Okunma : 91 views Yorum Yap

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın da aralarında bulunduğu 16 kişinin sorgusu dün saat 23.30 sıralarında sona erdi. Ancak savcı, gözaltı süresinin son anına kadar karar vermedi.
Evrensel’de yer alan habere göre sorgusu tamamlanan 16 kişinin sabah saatlerinde mahkeme sevk edildiği öğrenildi. Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca Eyüp Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Her iki isim de daha Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

14 Aralık Soruşturması kapsamında savcılık sorgusu tamamlanan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, geniş güvenlik önlemleri altında Eyüp Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Ekrem Dumanlı hastane girişinde iki elini havaya kaldırarak kendisini görüntüleyen kameralara, “Yezidlere boyun eğmek yok. Demokrasiden dünüş yok. Özgürlükten dönüş yok” dedi.

Dumanlı çıkışta da “Allaha emanet olun” diye konuştu.

HİDAYET KARACA: ‘YENİ TÜRKİYE’ DİZİLERDEN KORKUYOR

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, sağlık kontrolü sırasında, “Yeni Türkiye’ dizilerden korkuyor.” dedi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde savcı tarafından sorgulandıktan sonra Eyüp Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Hidayet Karaca, hastane girişinde konuştu. Karaca, “Bir dizi filmden terör örgütü çıkıyor. Özgür Türkiye, özgür basın susmaz!” ifadelerini kullandı. Karaca, hastane çıkışında da, “ ‘Yeni Türkiye dizilerden korkuyor. Bir yayıp grup başkanı eğer terörden suçlanıyorsa daha ne diyeyim.” ifadelerini kullandı.

AVUKAT DURAN: 4 GÜN GÖZALTINDA TUTAN İRADE, TUTUKLAMA KARARI VERMİŞ OLABİLİR

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatı Fikret Duran, İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Gözaltı süresinin 4. gününde olmalarına rağmen kendilerine bilgi verilmediğini anlatan Duran,“ Akşam saatlerinde Hidayet Karaca ile sorguya girdik. Yaklaşık 5-6 saat süren sorgulamada diğer şüphelilere olduğu gibi, Tek Türkiye dizisinin iki sahnesinden bölümler izletildi. Ayrıca Fethullah Gülen Hocaefendi ile arasında geçtiği iddia edilen konuşma soruldu. Hocaefendi ile arasında geçtiği iddia edilen soru daha önce de bahsettiğimiz gibi illegal. Üzerinde oynama yapıldığı bir konuşmaydı. Hidayet Bey tarafından tekzip yapılıp suç duyurusunda bulunulmuş. Hem de Hocaefendi’nin avukatları tarafından suç duyurunda bulunmuş bir konuşmaydı.” şeklinde konuştu.

Avukat Fikret Duran, savcının şikayet üzerine hukuka aykırı olan bir soruyu sormaktan vazgeçtiğini belirtti. Duran, “İllegal yöntemlerle elde edilmiş telefon konuşmaları, montaj telefon konuşmaları yasak sorgu yöntemleri arasında sayılıyor Ceza Mahkemesi Kanunu’nda. Hukuka aykırı bir delil. Savcı bu nedenle bu soruyu sormaktan vazgeçti. En önemli iki delil buydu zaten.” ifadelerini kullandı.

Tek Türkiye’nin bölümlerini izletip soru sorduklarını aktaran Duran, “Hidayet Bey senaryonun kendi bilgisi dahilinde yazılmadığını, bu konuda her hangi birinden talimat almadığını, senaryo ekibinin kalabalık olduğunu ifade etti. Söz konusu dizi bir dış yapım. Dışarıdan başka bir şirkete çektirilen ve bölüm başına para ödenerek satın alınan bir yapım. Fakat bunu öne sürmemize rağmen savcı o şirketle ilgilenmeyerek doğrudan Hidayet Bey’e suçlamalar yöneltti. Hiçbir somut delil ve suçlama olmamasına rağmen 4 gün boyunca göz altında tutan irade, Hidayet Bey hakkında tutuklama kararı vermiş olabilir. Bu nedenle gece saat 03.00 olmasına rağmen biz bekletiliyoruz. Gözaltı süresinin bitmesine 3 saat kaldı. Biz hala savcının kararını vermesini bekliyoruz. Belki de karar verildi ama biz burada yağmur altında boşu boşuma bekletiliyoruz.” dedi.

“16 kişinin mahkemeye sevk edildiği yönünde bir bilgi var?” sorusu üzerine ise Avukat Fikret Duran, buna ilişkin haberle yayıldığını vurguladı. Duran, “Avukat arkadaşlara oradaki polis memurları geldiler. Bilgiyi doğruladılar. 10 dakika sonra geldiler yanlış bilgiymiş dediler. Burada gayri ciddi bir yol izleniyor. Adeta bizimle dalga geçiyorlar. Burada her şeye rağmen bekliyoruz. Sonuna kadar da bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Sayın Hidayet Karaca verdiği ifadesinde adeta demokrasi, özgürlük ve basın özgürlüğü manifestosu sundu. Savcıya demokrasi ve hukuk dersi verdi.” cevabını verdi.

“4 gündür içeridesiniz ne gibi muamele ile karşı karşıya kaldınız?” sorusuna ise Duran, “İlk gün polis memurlarının tutum ve davranışları gayet normalken özellikle son iki günde polis memurları kısıtlayıcı bir tavra girdiler. Avukatlara karşı bile zaman zaman kaba ve hukuk dışı bir davranış tavrına girdiler. Mesela bugün bir gazeteyi bile içeri sokmamıza engel olundu. Her şüphelinin üç avukattan fazla görüşmesine engel olundu. Böyle bir kısıtlama hiçbir kanunun hiçbir maddesinde mevcut değil.” karşılığını verdi.

Duran, avukatlara verilmeyen bilginin algı oluşturulmak için hükümete yakın kanallara servis edildiğini söyledi. Duran, “Polisler konuşurken duydum, polislerden iki tanesinin serbest kaldığını. Diğer şüphelilerin tutuklanmaya sevk edildiği yönünde bir bilgi dolaşıyor. Avukatlardan saklanan bilgi bir çok ajanslara verildiği de ifade ediliyor. Haber ajansları da geçtiği zaman tekrar polislere soruyoruz. Polisler öyle bir şey yok diyor. Ajanslara sorduğumuz zaman da geçtikleri bilginin doğru olduğundan emin konuşuyorlar. Avukatlara verilmeyen bilgi el altından algı oluşturmak amacıyla ve kastıyla bir takım hükümete yakın kanallara servis ediliyor.” ifadelerini kullandı.