Son Dakika Haberler

Dünya ekonomisi krizin eşiğinde.

Aşırı üretim krizinin belirtilerinin üstü kapatılmaya ve “korona krizi”nden söz edilmeye başlandı.

Dünya ekonomisi krizin eşiğinde.
Okunma : 620 views Yorum Yap

Serdar DERVENTLİ
Köln

Salgın şüphesiz ekonomiye yansıyor ama kapitalizmin kronik hastalığı olan krizin nedeni salgın değil.

Almanya Federal Hükümeti, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek yüz milyarla ifade edilen kurtarma paketi hazırladı. Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Ekonomi Bakanı Peter Altmeier, paketi açıklarken “Masaya koyduğumuz miktar yetmez diye kimsenin korkmasına gerek yok. Şirketlerin korunması için sınırsız kaynak kullanma sözü veriyoruz” dediler.

EKONOMİ EN AZ YÜZDE 5,7 DARALACAK

Federal hükümetin elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Altmeier, “Gayri safi milli hasılanın en azından 2009’da yaşanan dünya krizindeki gibi düşmesini bekliyoruz” dedi. Söz konusu krizde Almanya ekonomisi yüzde 5,7 daralmıştı. Altmeier’in “en azından” tanımlaması dikkat çekiyor.

Federal hükümete danışmanlık yapan “Ekonomi Bilgeleri” ise hazırladıkları değişik senaryolarda ekonomik daralmayı yüzde 5-20 arası beklediklerini açıkladı.

TÜKETİM HARCAMALARIN ARTMASINI BEKLEMEK HAYALCİLİK

Öncelikle şunları belirtmek gerekiyor: Koronavirüs salgınının pandemiye (dünya genelinde salgına) dönüşmesi, haliyle ekonomiye olumsuz yansıyacak; özellikle önümüzdeki hafta ve aylarda dünya genelinde vatandaşların günlük tüketim alışkanlıkları değişeceği gibi uzun ömürlü malları (beyaz eşya, otomobil vb.) satın alma eğilimleri gerileyecek. Ve bu eğilimin kısa süreli olmaması, pandeminin sona ermesinden sonra psikolojik etkilerinin aylarca sürmesi bekleniyor. Bunun birçok sektörü olumsuz etkileyeceği ortada.

Psikolojik etkileri bir yana birçok emekçinin kısa çalışmaya girmesi ve bu süreçte işsiz kalanların çok ciddi borçlanmaları (kira borcu, taksitleri ödeyememe sorunu vs.) söz konusu olacağı için zaten tüketim harcamalarının kısa sürede patlama yapmasını ve kısa denebilecek bir süre içinde ekonomiye destek olmalarını beklemek hayalcilik olacaktır.

KORONA ÖNCESİ HER ŞEY YOLUNDA MIYDI?

“Korona öncesi her şey yolunda mıydı?” sorusuna gelince kesin olarak hayır demek gerekiyor. Deutsche Industriebank (IKB) tarafından 4 Şubat 2020’de yayınlanan bir raporda genelde dünya ve özelde Alman imalat sanayisi inceleniyor. Raporda 2018’in üçüncü çeyreğinden itibaren imalat sanayisinde bir bütün olarak gerileme olduğu görülüyor.

AŞIRI ÜRETİM KRİZİNE DOĞRU…

Dünya genelinde gerileme daha yavaş gerçekleşirken Almanya imalat sanayindeki gerilemenin daha hızlı geliştiği görülüyor. IKB raporunda dikkat çeken nokta şu: İmalat sanayinde gerileme söz konusu olmasına karşı Alman sanayisi satışlarında 2019’un üçüncü çeyreğine kadar bir sıkıntı içine düşülmedi. Yani Alman sanayisinin o döneme kadar piyasadan talep sıkıntısı yoktu.

Yazının tamamı için tıklayınız: Dünya ekonomisi krizin eşiğinde | Koronavirüs değil kapitalist kriz!