Son Dakika Haberler

Dünya Kadın Hakları Söyleşinde Buluştular.

Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 84. Yıl Dönümü nedeni ile CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen söyleşide kadın sorunları ve kadının siyasetteki yeri konuşuldu.

Dünya Kadın Hakları Söyleşinde Buluştular.
Okunma : 58 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 84. Yıl Dönümü nedeni ile CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezinde  yapılan söyleşinin konuşmacıları Devlet eski Bakanı Önay Alpago, CHP İstanbul İl Başkanı Dr Canan Kaftancıoğlu ve CHP Maltepe Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Öğretim Görevlisi Esra Kaya Erdoğan idi..

Açılış konuşmasını CHP İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç’ın yaptığı panelde, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu İstanbulda birkaç kadın ilçe başkanı olsun dileğini yerine getirdik Sarıyer’de Kadın İlçe Başkanı ve İstanbul’da ilk Kadın İl Başkanı olmasını sağladık dedi. Sarıyer Belediye Meclis Başkanı ve Başkan Vekili Hüseyin Coşkun’un da izleyici olarak katıldıklar.

Saat 19,00’da başlayan ve moderatorlüğünü CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Hayrettin Dereli’nin yaptığı söyleşinin ilk konuşmacısı olan devlet eski Bakanı Önay Alpago “ kadınların üretmesinde yana değil üremesinden yana” olarak itham ettiği AKP’yi sert dille eleştirerek “ ülkede bugün mevcut 1397 belediye başkanından sadece 39 tanesinin kadın” dedi ve olduğunu vurgulayarak “ laikliğin olmadığı yerde kadınlardan bahsedilemeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Söyleşinin ikinci konuşmacısı olan CHP Maltepe Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Öğretim Görevlisi Esra Kaya Erdoğan tarihte kadın haklarının aşamalardan geçerek bu haklara nasıl sahip olduklarını sunumla anlattı.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr Canan Kaftancıoğlu ise “ kadın mücadelesinin siyasi ve politik bir mesele olduğunu “ vurgulayarak “ kadınların verdikleri bu mücadeleye öncelikle erkeklerinde inanmaları gerekmektedir. Bizler bugün bu kadın mücadelesini kime karşı verdiğimizi de iyi bilmeliyiz zira verdiğimiz bu mücadele “ Türk kadını evinin süsüdür” diyen anlayışa karşıdır verdiğimiz mücadele “ kadınlar annelik kariyeri dışında hiçbir şeyi önceliğine almamalıdırlar” diyen anlayışa karşıdır. İşte neye karşı mücadele ettiğimizi bilirsek hakkımızı alabiliriz. Kadının siyasette adı yok deniyor sorarım size kadının nerede adı var ki “ dedi.. Belediye Başanlıklarından Marmara bölgesinden bir kadın başkan olduğunu, meclis üyeliği müracatında kadın adayların yüzde 12 olduğu, seçimlerde mutlaka kadın kotasına dikkat edeceklerini belirtti.

besiktasbelediyesi