Sarıyer Gözlem

‘Dünya saati’ eylemi

Dünya genelinde düzenlenen bu eylemde 19 Mart’ta 8 buçuk ve 9 buçuk saatleri arasında ışıklar kapatılacak.

Dünya saati, Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından organize edilen bir etkinliktir.

Küresel ısınmaya farklı bir yaklaşımla ilgi çekmek, doğal yaşamı korumak ve çevrecilik temelinde 31 Mart 2007’de yapılan etkinliğin bir devamı şeklinde düşünülen hareket, 31 Mart 2008 günü saat 20:00’de tekrarlanıyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)’nin girişimiyle başlatılan bu etkinlik; dünyanın 24 metropol kentinde bir saat süreyle elektrik kullanmama özünü içerir. WWF – Türkiye’nin de (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) katıldığı “Dünya Saati”, küresel iklim değişikliğini durdurmak amacıyla küresel ısınmayı yavaşlatmak zorundalığını öngörmektedir.

2007 yılında sadece Sydney’de 2.200.000 kent sakininin katıldığı eylemle şehrin enerji harcaması bir saatliğine %10.2 kadar azaldı. Bu sayı, 48 bin’den fazla otomobilin, bir saat boyunca trafikten çıkmasına eşitti. Eylem boyunca şehrin simgeleri olan liman köprüsü ve opera binasının elektrikleri de söndürüldü, sadece ay ışığından yararlanıldı.

Yeni etkinliğin organizatörü Andy Ridley’in hedefi; dünyanın 24 büyük kentinden ve giderek bütün ülkelerden katılım sağlanarak, 31 Mart tarihinin küreselleştirilmesi, sembolik girişimin kalıcı yapılanmaya doğru giderek oturması.

Exit mobile version