Son Dakika Haberler

En çok ve en az kimler orgazm yaşıyor?

“Orgazm sıklığı” hakkında yürütülen çok sayıda çalışma, cinsel ilişki sırasında erkeklerin orgazmlarının kadınlardan daha fazla olmasına ışık tutuyor.

En çok ve en az kimler orgazm yaşıyor?
Okunma : 237 views Yorum Yap

Bu cinsel farklılık neden var ve ‘orgazm eşitliği’ni sağlamak için ne yapmak gerekiyor?

Chapman Üniversitesi’nden psikoloji yardımcı doçenti David Frederick, “Bütün erkek grubu -gey, biseksüel, heteroseksüel- kadınlardan fazla orgazm yaşıyorlar” diyor.

‘Lezbiyen kadınlar heteroseksüel kadınlardan daha çok ama erkeklerden daha az orgazm yaşıyorlar” diye de ekliyor. “Kadınların orgazm yaşamasını sağlayan şey oldukça yoğun spekülasyonların da odak noktasında. Her ay onlarca dergi ve çevrimiçi makale ve birçok kitap, kadınların orgazmı daha kolay yaşamasına yardımcı olmak için farklı yöntemler öneriyor. Çoğu insanın cinsel hayatında tatmin konusu büyük öneme sahip.
Frederick, ‘orgazm sıklığı’nın nedeninin sosyokültürel veya evrimsel olabileceğini düşünüyor. “Kadınlar erkeklerden daha fazla bedensel memnuniyetsizlik yaşamaktadır ve bu durum cinsel yaşamlarını daha fazla engellemektedir; kadınlar bu endişelere cinsel deneyimden daha fazla odaklanırsa, bu etken cinsel memnuniyeti ve orgazm hissini (olumsuz yönde) etkileyebilir” diyor.

“Cinsel hayata adım atan ve arzularını ifade eden kadınlara karşı daha fazla oranda ‘damgalama’ söz konusu. Bildiğimiz kadarıyla, birçok çiftte bir arzu uyuşmazlığı söz konusudur: Bir eş, cinsel teması diğerinden daha sıklıkla istemektedir. Heteroseksüel çiftlerde genellikle o kişi erkek olan eştir.”
Frederick, “Bu nedenle, bir kadın uygun ruh haline sahip olmadığı zamanlarda eşiyle sevişebilir ancak bu durumda orgazm yaşama olasılığı daha düşük olacaktır” diyor.

Kaynak: En çok ve en az kimler orgazm yaşıyor?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)