Son Dakika Haberler

Erdoğan: Batı kime diktatör diyorsa…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirlği Teşkilatı toplantısında konuşuyor.

Erdoğan: Batı kime diktatör diyorsa…
Okunma : 58 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirlği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi toplantısının açılışına katıldı.

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye ile müzakerelerin dondurulması oylaması öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sonuç ne çıkarsa çıksın bizim için bir kıymeti harbiyesi yoktur” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“HİÇBİR KIYMETİ HARBİYESİ YOKTUR”

Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’ndaki Türkiye oylamasıyla ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın Avrupa Parlamentosu’nda bir toplantı olacak ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri için oylama yapacaklarmış. Peşinen ifade etmek isterim ki şu anda buradan söylüyorum, ekranları başında izleyen tüm dünyaya sesleniyorum: Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim nezdimizde hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur” dedi.

“VERİLMEK İSTENEN MESAJI BENİM HAZMETMEM MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Erdoğan, “15 Temmuz gecesi demokrasi ve istiklali için canlarını ortaya koymuş bir milletin iradesini hiçbir terazi tartamaz. Bu ülkenin istikrar ve istikbal mücadelesi orada ellerin havaya kalkıp inmesiyle kesintiye uğrayacak değildir. Bu millet tatlı su demokratı olmadığını, iradesine, özgürlüğüne ve onuruna sahip çıkmak için gerekirse canını feda edebileceğini 15 Temmuz gecesi tüm dünyaya ispat etmiştir. Bu oylamanın siyasi bir bağlayıcılığı olmasa da açıkçası verilmek istenen mesajı benim hazmetmem mümkün değildir. Avrupa Parlamentosu’nun böyle bir oylamaya gitmeye tevessül etmesi dahi terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin, onların yanında saf tuttuğunun ifadesidir” diye konuştu

“SOMUT BİR DESTEK GÖRMEDİK”

Erdoğan, “Biz, Avrupa Birliği’nin değerlerine pek çok üye ülkeden daha fazla sahip çıktığımızı bugüne kadar sayısız kez ortaya koyduk.

Ancak, Batılı muhataplarımızdan kulağa hoş gelen sözlerin ötesinde somut bir destek görmedik. Tam tersine taahhütlerin hiçbiri gerçeğe dönüşmedi, verilen sözler yerine gelmedi” şeklinde konuştu.

Şu anda Avrupa ülkelerinin bir çoğunda teröristler kol geziyor. Birçoğu terör örgütlerine yardım yataklık yapıyor. Bir taraftan PKK’yı terör örgütü ilan edeceksin bir taraftan o teröristler orada nutuk atacak. Batılı dostlarımızdan samimi bir destek görmedik. Benzer tecrübeleri sizlerin de yaşadığını biliyorum. Ama gelin artık tavrımızı ortak belirleyelim diyorum. Sömürülen ülkeler olmaktan çıkalım. Gelin artık buralarda kendi geleceğimizi kendimiz belirleyelim.

En son Amerikan Kongresi’nin 11 Eylül terör hadisesi konusunda aldığı kararı biliyorsunuz değil mi Ne kararı aldılar Dediler ki ‘Bu iki kuleyi Suudi Arabistan vurdu, öyleyse bunun bedelini Suudi Arabistan’dan alacağız. İsteyen Suudi Arabistan aleyhinde dava açabilir.’ Başlattılar mı? Dava açmaya başladılar. Böyle mantıksız bir şey olabilir mi Her ülkenin içinden terörist çıkar mı Çıkar. Sen şimdi benim ülkemden bir terörist çıktı diye nasıl oluyor da bir devleti, bir ülkeyi cezalandırıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi Ama Amerikan Kongresi böyle bir kararı alabilme cüretini gösterdi.

Bakın şimdi yeni bir adım daha atıyorlar. Onu da söyleyeyim. Yine Amerika. Kuveyt Türk ve Kuwait Foundation. Bunların bankalarıyla ilgili teröre destek verdikleri düşüncesiyle şimdi bunlara yönelik de aynı oyunu, aynı numarayı çevirmek istiyorlar.

“BATI BİRİSİNE DİKTATÖR DİYORSA BENİM İÇİN O İYİDİR”

Bunlar birisine diktatör diyorsa benim indimde o iyidir. Çünkü onların çıkarlarına gelmiyor. ABD’de bir seçim yapıldı, hesap tutmadı. Seçimi Trump kazandı, ABD’de Trump’a diktatör demeye başladılar. Avrupa’da gösteriler yapmaya başladılar. Hani demokrattınız? Saygı duyun. Bize de geliyorlar, Trump Müslümanların aleyhinde konuştu diyorlar. Siyasette bunlara alışığız. Bugün böyle konuşur, sonra bu yanlış düzeltilir. Bizim bu oyuna gelmememiz lazım. Demokrasi diyorsanız sandıktan çıkan neticeye saygı duyacaksınız.