Son Dakika Haberler

Erdoğan F-16’lara emri verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Türkiye genelinde hava sahasının kontrolü amacıyla F-16'lar devriye geziyor.

Erdoğan F-16’lara emri verdi
Okunma : 76 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile Türkiye genelinde hava sahasının kontrolü amacıyla F-16’lar devriye geziyor. Ayrıca İstanbul’da da olağanüstü tedbirler uygulamaya konuldu.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, olası bir takım hareketlenmelere karşı talimatlar verdi.

Hava sahasının kontrolü amacıyla F-16’lar Türkiye genelinde devriye uçuşlarına başladı.

Alınan önlemin nedeni ise, özellikle bandırma ve Çanakkale’de hava hareketliliğinin tespit edilmesiydi.

Bu arada, İstanbul’da da olağanüstü ek tedbirler uygulamaya girdi. Kente bin 800 Özel Harekat Polisi takviye olarak gönderildi. Tüm kritik tesisler tutuldu. Caddelerde zırhlı Kobra ve Ejderler devriyeye başladı.

İstanbul genelinde uçuşlara da sınırlama getirildi. Helikopter pistleri kontrol altına alındı. Belli bir yüksekliğin altında uçuşlara izin verilmiyor.

Helikopterlere ‘vur’ emri

Darbe girişimi sonrasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan yönetiminde kriz masası oluşturuldu. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, kriz masasında bu akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda olağanüstü güvenlik tedbirleri alındı. Güvenlik tedbirlerinin ikinci bir emre kadar daha da arttırılacağı öğrenildi.

Toplantıda alınan kararların en başında son 2 gecedir sürekli olarak İstanbul hava sahasında tanınmayan bazı helikopterlerin görüldüğü iddiası üzerine, Emniyet Müdürü Çalışkan’ın talimatıyla güvenliği tehlikeye sokacak herhangi bir tanınmayan helikopter görülmesi durumunda uyarısız olarak düşürülmesi yönünde talimat verdiği belirtildi.

Kaynak: Erdoğan F-16’lara emri verdi