Son Dakika Haberler

Erdoğan: Suriye kökenli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'te yaşanan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin konuştu.

Erdoğan: Suriye kökenli
Okunma : 162 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet’te yaşanan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin konuştu.

 

Sarayındaki Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Erdoğan, “Patlamanın Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendiriliyor” dedi.

Erdoğan dün barış ve müzakere çağrısı yapan ve bugün Yeni Şafak tarafından “PKK’nın suç ortakları” denilerek hedef gösterilen Barış İçin Akademisyenler Grubunu da hedef alarak “Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız karanlık” dedi. Erdoğan “kendilerine akademisyen diyen güruh” diyerek hitap ettiği akademisyenlere “ya devletin yanında olursunuz ya terör örgütünün. Bizim için terör örgütü mensubu neyse onların ağzıyla konuşan da aynıdır” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Yurdışında ve merkezde düzenlenen 8. Büyükelçiler Konferansı nedeniyle memnuniyet içerisindeyim. Dışişleri teşkilatımızın önemli bir geleneğine dönüşen konferansının bu yılki toplantısının hayırlı olmasını dilyiorum.

İstanbul’da Sultanahmet’te meydana gelen Suriye kökenli bir canlı bomba olduğu iddia edilen terör olayını esefle kınadığımı belirtiyorum. 10 kadar bu terör eyleminde ölümüz var. Bunlar yerli yabancı, öyle zannediyorum ki yarım saat 1 saat içerisinde açıklanacak. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. 15 kadar yaralı var. Bir kez daha önlem olarak terör karşısında tek yürek, tek vücut olmamız gerektiğini göstermiştir. Türkiye’nin terörle mücdele konusundaki kararlı ve ilkeli duruşu sonuna kadar devam edecektir.

Bizim için DAİŞ’le PKK’nın PYD’nin… Ne olursa olsun terör örgütlerinin bir farkı yotkur. Bu bölgede faaliyet gösteren terör örgütlerinin ilk hedefi Türkiye’dir. Ayrım yapmaksızın aynı kararlılıkla mücadele yürütüyoruz çünkü. Dünyada DAİŞ denilen terör örgütüyle Türkiye ile kararlı mücadele yürüten ve bedel ödeyen bir ülke var mıdır? Bölücü terör örgütüyle mücadelemizi kararlılıkla ve fedakarlıkla yürütoyurr.z Ama bunu bile anlamamakta direnen birileri ve ülkeler var. Bu çerçevede siz kıymetlilerden de bölücü örgüt karşısında … bulunmanızı özellikle bekliyorum. Başta terör örgütü olmak üzere etkinlik olan her yerde devlet olarak daha güçlü bir çalışma ortaya koymak zorundayız.

Kendilerine güya akademisyen diyen bir güruh çıkıyor. Terör örgütünün eylemlerine karşı topraklarını savunan devletine dil uzatıyor. Hak ve özgürlükler ihlal ediliyormuş. Evet, terör örgütnün eylemleri yüzünden böglede yaşayan milyonlarca vatandaşımızın hak ve özgürlükleri ihlal ediliyor. Bu ihlali yapan terör örgütnün ta kendisidir. Sokakları kazıp, hendeklerle kapatan terör örgütüdür.

Bombalar döşeyerek insanın seyahat özgürlüğünü engelleyen terör örgütüdür. Camileri, evleri, işyerlerini yakarak ambulansları kurşunlayarak vatandaşımıza hayatını zehir eden terör örgütüdür.

Hiçbirisi Yasin Börü’yü konuşmuyor. Üçüncü kattan aşağı atmak suretiyle arabayla geçmek suretiyle onu maalesef şehit ettiler. 6-7-8 Ekim olaylarının failleri kim? Orada 50 kişinin ölümüne sebep olan kim? Neredeydiniz sözde aydınlar?

Sorunun bir tarafında millet ve devlet vardı, diğer tarafında elinde silahıyla teröristler vardır. Sözde akademisyenler bildirisine imza atan, isimleri bizden ama zihinleri yabancı tipleri bir kenara bırakıyorum. Sizden bir gayret istiyorum, yabancı akademisyenlere bir teklifim var. Buyursunlar Türkiye’ye gelsinler. A’dan Z’ye bütün bölgelerde ne oluyor ne bitiyor, biz kendilerine anlatmaya hazırız. Türkyie’deki sorunun devlet tarafından, hukukun çiğnenmesi mi yoksa terör örgtünün vatandaşların hak ve özgürlüklerini gasp etmesi mi görsünler. Mesela, ABD Büyükelçiliği, daha önce de Türkiye’nin ooperasyonlarıyla ilgili açıklama yapan Chomsky’i davet etsin, misafir edelim. Bu akademisyen sıfatlı 5. kol elemanlarıyla değil, kendi gözleriyle görsün. Gönlü ve zihni açık akademisyenleri de çağıralım. Dünya kamuoyuna gerçekleri bu şekilde doğru ve ciddi şekilde aktarabileceğimize inanıyorum. Türkiye açısından terör meselesi ortadan konuşulakcak bir mesele değildir.

Ya devletin yanında olursunuz ya da teröristin ve terör örgtünün yanında olursunuz. Bölgede yürütlen operasyonlar Kürt kardeşlerimizin hayatlarını güvence altına almaya yöneliktir. Ne bölücü terör örgütü ne güdümündeki parti…

Bölgede yürütlen operasyonlar Kürt kardeşlerimizin hayatlarını güvence altına almaya yöneliktir. Ne bölücü terör örgütü ne güdümündeki parti ne aynı çizgide duran sözde STK’lar ne de işte bu son bildiride olduğu gibi kendilerine akademisyen diyen güruh kesimden kişiler Türkiye2nin muhattabı değildir. Muhattabımız milletimizdir. Terör örgütü mensupları neyse onların ağzıyla konuşan öyledir.

Türkiye, terör örgütü çökertelene kadar mücadele devam edecektir. Akademisyenlerden izin alacak değiliz.Bunu herkesin çok iyi bilmesi lazım. Bunların haddini de bilmesi lazım.

Bu devletin ekmeğini yiyip de düşmanlık eden herkes en kısa sürede hak ettiği cezaya çarptırılmalıdır. Hiçbir kurumumuzda milletinin birliğine karşı olan kamu çalışanı olamaz. Böyle bir duruma müsade edemeyiz.

Tüm ilgili kurumlarımızı bu konuda hassas olmaya ve görevlerini yerine getirmeye davet ediyorum.

Krizler, günlük hayatın bir parçası haline dönüştü. Bu durum insiyatiflere duyulan ihtiyaçları daha da arttırıyor. Kendi sorunlarımızla mücadele dererken diğer yandan da çevredeki insani kriz için ilkeli bir tavır ortaya koymaya çalışıyoruz. Ülkemizin tavrı diğer devletlerden farklıdır, farklı olmak zorundadır. Ortak tarih, kültür, medeniyet değerlerine sahip olduğumuz kardeşlerimize karşı sorumluluklarımız var. bizim bölgeye bakışımız asla ekonomik, jeopolitik çıkarlarla sınırlı olamaz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)