Son Dakika Haberler

‘Erdoğan ve eniştesi gelsin’

TBMM Darbe Komisyonu’nda yol haritası belirlenecek. CHP ve HDP kritik isimlerin dinlenmesini isteyecek.

‘Erdoğan ve eniştesi gelsin’
Okunma : 95 views Yorum Yap

Muhalefetin divana alınmadığı Darbe Komisyonu yol haritasının belirlenmesi amacıyla toplanıyor.

Komisyon, 15 Temmuz darbe girişiminin araştırılması amacıyla kimlerin bilgisine başvurulacağı ve çalışma yönteminin nasıl olacağı konusunda kararlar alacak.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı‘nın haberine göre; komisyonun HDP’li üyesi Mithat Sancari bugünkü toplantıda Komisyon Başkanı Reşat Petek’in kendisi hakkındaki iddialarla ilgili bir açıklama yapması gerektiğini belirterek, “Petek kendisiyle ilgili ortaya atılan iddiaları bir açıklığa kavuşturmalıdır” dedi.

“ENİŞTE DE DİNLENSİN”

Darbe girişimiyle ilgili doğrudan ilişkili olan kişilerin dinlenmesinin önemli olduğunu söyleyen Sancar, “Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakan, MİT Müsteşarı ve kuvvet komutanlarının doğrudan dinlenmesi gerekiyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın eniştesinin de dinlenmesini isteyeceğiz. Cumhurbaşkanı kendisinin eniştesinden darbeyi haber aldığını söylemişti” diye konuştu.

CHP 50 KİŞİNİN DİNLENMESİNİ İSTEYECEK

CHP ise komisyonda 50 kişinin dinlenmesini isteyecek. Bu isimler arasında 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski İçişleri bakanları İdris Naim Şahin  ve Efkan Ala da bulunuyor.

Komisyonun CHP’li üyesi Aytun Çıray, Sezgin Tanrıkulu, Aykut Erdoğdu ve Zeynep Emre ortak bir çalışma yaptı.

Aytun Çıray ise Sözcü’den Saygı Öztürk’e yaptığı açıklamada 2004 yılındaki MGK toplantısında Cemaate karşı eylem planı hazırlanmasınnı öngörülmesine  rağmen hükümetin bunu “yok hükmünde” kabul etmesi ve sürecine ilişkin Ahmet Necdet Sezer’in dinlenmesini talep edecek.

Dışişleri döneminde FETÖ’nün yurtdışındaki okullarınadestek olunmasını için genelge yayımlayan Gül de çağrılacak.

Önceki Genelkurmay başkanlarından İlker Başbuğ, Işık Koşaner, Necdet Özel ve halrn görevde olan Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının dinlenmesi istenecek.

Kaynak: ‘Erdoğan ve eniştesi gelsin’