Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Erdoğan’ın ‘1 Mayıs özgürlük’ yalanı

Sendikalar her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs'ı İstanbul'da Taksim'de kutlayacaklarını açıkladı. Ancak Valiliğin yanıtı yine "Hayır" oldu. Oysa, AKP, Taksim'i 1 Mayıs'a açmakla övünüyordu.

Erdoğan’ın ‘1 Mayıs özgürlük’ yalanı
Okunma : 60 views Yorum Yap

1977’deki “Kanlı 1 Mayıs” felaketinin ardından tarihi bir anlam kazanan Taksim meydanı, işçilerin bayram kutlamasına bu yıl da yasaklandı.

AKP’nin emrindeki İstanbul Valiliği, 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklayarak işçilerin bayramı kutlamasını engelledi.  İstanbul’da her 1 Mayıs’ta sıkıyönetim ilan edildi.  Vapurlar, metrolar, otobüsler çalıştırılmadı. Yetmedi Galata köprüsü bile açık bırakıldı.  Polis, sokakları biber gazına boğdu,  bayramı kutlamak isteyenler kafa göz coplandı.

Yıl 2014… Erdoğan: Taksim ısrarına biz iyi niyetle bakmayız..

Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl 1 Mayıs öncesi, “Taksim’den ümidinizi kesin, gelin buyurun Yenikapı, orası değil Maltepe, buyurun orada yapın. Bayramı lütfen çatışmaya dönüştürmeyelim. Asla müsade etmeyiz. Taksim ısrarına biz hiç kimse kusura bakmasın iyi niyetle bakmayız. Çıkıyor sendika başkanı Burası bizim kutsalımızdır diyor. Nasıl bir kutsalsa. Kabir ziyareti yapacaksan orada yönetim kurulu olarak çelengini koyar oradan geçer taksim’den yenikapı’ya metroyla geçersiniz.

Yıl: 2012… Erdoğan:
Oysa çok değil 3 yıl önce, o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tam bir bayram havasında kutladık. 32 yıl aradan sonra dün Taksim Meydanı 100 bini aşkın işçiyi, memuru ağırladı. Taksim’de tarihi bir gün yaşandı.  Milletvekili arkadaşlarımız orada bizi temsilen bulundu. Bugünün emek ve dayanışma günü olarak ilan edilmesi bunlar AK Parti  iktidarına nasip olmuştur. Taksim Meydanı’yla ilgli verilen karar AK Parti iktidarına nasip olmuştur. ” diye övünüyordu.

AKP afiş bile asmıştı
2012 yılında Taksim’deki kutlamalarda AKP’nin 1 Mayıs’ı kutlama afişleri de meydana asılmıştı.  Ve o yıl Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarında hiçbir tatsızlık yaşanmamıştı.

Yandaş medya “Tabu yıkıldı” manşetleriyle çıkmıştı

[Haber görseli]AKP emrindeki yandaş medya da 2 Mayıs 2012 günü yine tek manşetle çıkmıştı.  1 Mayıs Taksim yasağını kaldıran AKP’ye övgüler düzmüştü.

sariyerbelediyesi