Son Dakika Haberler

Erkekler için doğum kontrol iğnesi!

Erkekler için doğum kontrol iğnesi üretildi. İğne iki yıl sonra satışa çıkacak.

Erkekler için doğum kontrol iğnesi!
Okunma : 98 views Yorum Yap

76 yaşındaki biyomedikal mühendisi Sujoy Guha tarafından geliştirilen yöntemle, testiste sperm taşıyan damarlara, erimiş çikolata yoğunluğundaki bir jel şırınga edilerek sperm kontrolü sağlanabilecek.

İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesinin haberine göre, pozitif yüklü bu jel, negatif yüklü sperm üzerinde tampon görevi görüyor, spermlerin baş ve kuyruklarını bozarak dölleme yeteneğini ortadan kaldırıyor. İlacın piyasaya çıkmasıyla bir asırdan uzun bir süredir üzerinde çalışılan erkek doğum kontrol yöntemi hayata geçmiş olacak.

Yıllarca etkili olan bu jel istenmesi halinde testise yapılan ikinci bir iğneyle etkisizleştiriliyor ve spermler yeniden normal olarak penise ulaşıyor. Risug adı verilen ve bilinen hiçbir yan etkisi olmayan jelin iki yıl içinde piyasaya çıkması hedefleniyor.

ERKEKLER KORUNMAKTAN KAÇIYOR

Birleşmiş Milletler tarafından 2015’te yayımlanan bir rapora göre, dünya genelinde, doğum kontrolünde erkekler aktif bir rol almaya yanaşmıyor. Başka bir ifadeyle çiftler arasında sorumluluğu daha çok kadınlar üstleniyor.

Kadınların yüzde 60’ı doğum kontrol hapı alıyor ya da modern doğum kontrol yöntemlerinden yararlanıyor. Çiftler arasında doğum kontrol hapı kullanmayan ve sadece partnerinin prezervatif takmasıyla yetinen kadınların oranı yüzde sekiz. Yeni yöntemin gelişmekte olan ülkelerde yaşayan ve doğum kontrol yöntemlerine erişimi olmayan 225 milyon kadın üzerindeki yükü hafifletebileceği belirtiliyor.