Son Dakika Haberler

Esad, Erdoğan’ın projesini açıkladı!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Küba haber ajansı Prensa Latina’ya yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın "Müslüman Kardeşler projesini hayata geçirmek istediğini" iddia etti.

Esad, Erdoğan’ın projesini açıkladı!
Okunma : 122 views Yorum Yap

DW Türkçe – Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Küba haber ajansı Prensa Latina’ya yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “aşırılık içeren Müslüman Kardeşler projesini hayata geçirmek istediğini” iddia etti.

Esad, bunun “Türkiye, komşu ülkeler ve kuşkusuz Suriye için çok tehlikeli olduğunu” belirtti. Esad, bu çerçevede Erdoğan’ı başarısızlığa uğrayan darbe girişimini kendi hedeflerine ulaşmak için kullanmakla suçladı.
Esad, “Darbecilerin başarıya uğraması sizi memnun eder miydi?” şeklindeki soruya ise yanıt vermekten kaçındı. “Türkiye’nin iç politikasına karışmadıklarını” belirten Esad, Erdoğan’ın gitmesi veya kalmasını söyleme hatasını yapmayacaklarını vurguladı. Bunun “Türkiye’ye ait bir mesele olduğunu” söyleyen Esad, bu konuda “kararı da Türk halkının vereceğini” kaydetti.

Esad darbe girişiminden ziyade, Erdoğan ve yandaşlarının izlediği tutuma, yargı ve eğitim alanında binlerce personelin açığa alınması meselesine bakılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye ve Suriye arasındaki anlaşmazlık

Suriye’de krizin başladığı 2011 yılının Mart ayından bu yana Ankara ve Şam arasında gerginlik yaşanıyor. Krizin başlamasının ardından o dönemde başbakan olan Erdoğan, Esad’a defalarca iktidarı bırakması çağrısında bulundu. Şam yönetimi ise Türk hükümetini “terörizmi” desteklemekle suçluyor. Ayrıca Esad muhaliflerinin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi’nin merkezi İstanbul’da bulunuyor.