Esnafa müjde!
4 okunma

Esnafa müjde!

ABONE OL
15 Şubat 2016 10:41
Esnafa müjde!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’nin teklifi kabul edilirse, daha önce vergi mükellefi olup da Bağ-Kur kaydı olmayanlar Bağ-Kur’lu sayılacak.

CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Onursal Adıgüzel, 2000 yılından önce vergi mükellefi olan fakat, Bağ-Kur kaydı bulunmayan esnaf için bir yasa teklifi hazırladı. Teklif ile; geçmişte vergi mükellefi olup ancak Bağ-Kur kaydı olmayan (çeşitli nedenlerden dolayı Bağ-Kur’a giriş yaptıramayan) esnaf ve sanatkarın yürürlükteki kanuna geçici bir madde eklenerek Bağ-Kur’lu sayılması öngörülüyor.

ESNAFTAN GELEN ŞİKAYET CHP’Lİ VEKİLLERİ HAREKETE GEÇİRDİ

2000 yılından önceki prim borçlarını ödeyerek geçmişe yönelik haklarını almak isteyen esnafa mahkeme yolu gösteriliyor. Yani dava açmaları gerekiyor. Ancak davalar uzun sürdüğünden, zaten mağdur durumdaki esnaf daha da zor duruma düşüyor. Bu konuda Yargıtay’ın davacılar lehine verdiği kararlar olmasına rağmen yargı süreci yeni mağduriyetler ortaya çıkarıyor. Yarkadaş ve Adıgüzel’e bu konuda çok sayıda şikayet ve talep geldi. İki milletvekili de bu mağduriyeti gidermek için kanun teklifi hazırladı.

‘TEKLİF EMEKLİLİK SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAK’

Teklifle, yürürlükteki kanuna eklenecek geçici bir madde ile sayıları 1 milyona yaklaşan esnaf Bağ-Kur’lu sayılacak. Bu yolla geriye dönük primlerini ödeyerek emekliliğe hak kazanacaklar.

‘HİZMET ALABİLMELERİ İÇİN YARGIYA BAŞVURMALARI GEREKİYOR’

Mevcut durumda 5510 sayılı yasa; 01.10.2008′den önceki günleri borçlanmaya imkân tanımamakta, sonradan getirilen bir düzenlemeyle de 04.10.2000′den önce vergi mükellefi olup Bağ-Kur kaydı olmayanların kayıtları bu tarihte başlatılmakta. Vergi mükellefi ya da şirket ortaklığı olup Bağ-Kur’a kaydı yapılmayanların, geçmişe dönük olarak hizmet alabilmeleri için ise yargıya başvurmaları gerekmekte. Aksi durumda 01.10.2008 yılından önceki hizmetler alınamamakta.

Kaynak: CHP’den esnafa müjde gibi yasa teklifi 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP