Son Dakika Haberler

Facebook’ta dolanan yazı gerçek sanılıyor

Sosyal medya platformu Facebook'ta dünden beri 'Durum çok ciddi...' ile başlayan bir yazı dolanıyor.

Facebook’ta dolanan yazı gerçek sanılıyor
Okunma : 102 views Yorum Yap

15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi insanlar üzerinde büyük bir korkuya neden oldu. Sosyal medya üzerinde de bu korku kullanılarak gerçek olmayan bir yazı ortaya atıldı. Facebook’ta dünden beri şu şekilde bir yazı dolanıyor:

“Durum çok ciddi. Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.
NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın.18/07/2016”

Bu yazıya itibar etmenize gerek yok. Yazının herhangi bir gerçekliği yansıtmıyor ve herhangi bir geçerliliği bulunmuyor.

 Facebook’tan açıklama geldi

Durum güncellemesi fazla yayılınca Facebook açıklama yapma ihtiyacı hissetti. Facebook’tan yapılan açıklama ise şöyle:

“Facebook’taki güvenliğiniz ile ilgili olarak kopyalayıp yapıştırmanız istenen bir bildirim içeren paylaşımlar görmüş olabilirsiniz. Lütfen bu tip paylaşımlara itibar etmeyin. Facebook’ta paylaştığınız içerik ve bilgilerin ne şekilde paylaşıldığını gizlilik ayarlarınızdan, hesap güvenliğinizi de güvenlik ayarlarınızdan kontrol edip düzenleyebilirsiniz.
Başkalarının sizin hakkınızda hangi bilgileri görebildiği ile hesabınızı güvende tutmaya yardımcı olacak yollar hakkında daha fazla bilgi almak için Temel Gizlilik Bilgileri sayfasını ziyaret edin. Ayrıca daha fazla bilgi için Veri Politikamızı okuyabilirsiniz.”