Son Dakika Haberler

Fitch’ten çok çarpıcı dolar ve büyüme öngörüsü… Saray’dan jet tepki 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini yayınladı.

Fitch’ten çok çarpıcı dolar ve büyüme öngörüsü… Saray’dan jet tepki 
Okunma : 67 views Yorum Yap

Fitch, Türkiye ekonomisinin 2016 yılında yüzde 2.9, 2017 yılındaysa yüzde 3.1 büyümesini bekliyor. Bloomberg’ün verilerine göre, Fitch’in Türkiye ekonomisiyle ilişkin daha önceki beklentileri 2016 için yüzde 3.0, 2017 için de 3.2’ydi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’de enflasyonun 2016’da yüzde 7.3, 2017’de ise yüzde 7.7 seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

DOLAR TAHMİNİ

Dolar/TL kuruna ilişkin tahminlerini de açıklayan Fitch, dolar/TL kurunun 2016 sonunda 3.35, 2017 sonundaysa 3,43 seviyesinde olacağını tahmin ediyor. Fitch’in 2018 yılı için tahmini ise 3.50.

SARAY’DAN JET TEPKİ

Fitch’in Türkiye öngörülerinin yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan jet açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Bülent Gedikli, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, Fitch’in satır aralarında verdiği mesajların objektiflikten uzak ve siyasi olduğunu savundu.

Fitch’in Türkiye değerleme raporu adı altında yayınladığı metinin satır aralarında verdiği mesajlar,yine objektiflikten uzak,siyasi!

 

 

Kaynak: Fitch’ten çok çarpıcı dolar ve büyüme öngörüsü… Saray’dan jet tepki – Cumhuriyet Ekonomi Haberleri