Son Dakika Haberler

Galatasaray’a 1 yıl Avrupa’dan men!

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA, Finansal Fair Play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Galatasaray'a 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdi.

Galatasaray’a 1 yıl Avrupa’dan men!
Okunma : 86 views Yorum Yap

Galatasaray ‘da Kulüp Başkanı , yönetim kurulu üyeleri Fatih İşbecer ve Ural Aküzüm ile ünlü avukat Jean Luis Dupont, geçtiğimiz hafta İsviçre’ye gitmiş ve UEFA yetkililerine kulübün mali yapısını düzeltmek için hazırladıkları projeleri anlatmıştı.

CEZA 2 SEZONLA SINIRLI

Sarı-kırmızılı kulübün sunduğu raporu değerlendiren UEFA, Galatasaray’ı ‘Avrupa kupalarından 1 yıl men’ cezasına çarptırdı. Söz konusu kararda Galatasaray camiasına teselli veren bir detay da var. Kulübe gelen bilgilendirme yazısına göre, cezanın süresi 2 sezon olacak. Galatasaray, 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarında Avrupa Kupaları’na katılım hakkı kazandığı takdirde cezasını çekmiş olacak. Bu sürede Avrupa’ya katılım hakkı elde edilemezse ceza otomatik olarak ortadan kalkacak.

UEFA’nın verdiği 1 yıllık cezanın yanı sıra kulübe bazı uyarılar da yapıldı. Kulüp ile ilgili incelemelerine devam edecek olan UEFA Etik ve Finansal Kontrol Komitesi,  Finansal Fair Play konusundaki çalışmaların titizlikle sürmesini istedi.

UEFA ile yapılan toplantılara katılan Kulüp Genel Sekreteri Fatih İşbecer, daha önce konuşulan 1 artı 1 yıllık cezanın kalkmasının memnuniyet verici olduğunu ve önümüzdeki sezon sıkıntıları aşacaklarını söyledi. UEFA’nın kendilerine ulaşan karar mektubunun 21 sayfa olduğunu ve bunu tam olarak tercüme ettikten sonra CAS’a gidip gitmeme yönünde karar alacaklarını vurgulayan İşbecer, “En azından artı 1 tehlikesinin ortadan kalkması sevindirici. Şimdi bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu sezon Avrupa’ya katılma hakkını elde edip cezamızı çekmemiz gerek. Devamında tasarruf ve akılcı politikalarla takımı revize etmeliyiz. Bir yıl sonra yeniden Şampiyonlar Ligi’nde yer almanın planlarını hazırlamaya başlıyoruz. Çok kötümser olmaya gerek yok” ifadelerini kullandı. GEREKÇELİ KARAR 21 SAYFA

İŞTE CEZANIN NEDENİ

UEFA ile ‘başa baş’ anlaşması yapan Ünal Aysal başkanlığındaki yönetim, kulübün 3 sene boyunca en fazla 30 milyon Euro zarar edeceği taahhüdünde bulunmuştu. Ancak Cimbom, bu süre içerisinde 160 milyon Euro’nun üzerinde zarar etmişti.

Kaynak: Radikal