Son Dakika Haberler

Game Of Sarıyer “RİSK”

Game Of Sarıyer'de Delege seçimleri tamamlanır. Tablo bize ne söylüyor birinci analiz yazısı.

Game Of Sarıyer “RİSK”
Okunma : 349 views Yorum Yap

Kartlar yeniden dağıtılır.

Kimisi rest çekti kaybetti kimisi resti gördü kazandı.

Kimisi kart çaldı, kimisi çalınan kartı yok etti.

Kimisi risk almadı herkesle dost oldu, kimisi kendisiyle bile arkadaş olamadı.

Game Of Sarıyer’de lordların gölgesinde seçiciler özetle böyle belirlendi.

Taht için adaylar çıksada ortalık flu, çoğunluğun içine sinmeyen bir süreç işliyor.

Herkes daha ciddi hamlelerin geleceğini umarak sessizliğini muhafaza etmeyi, taraf olmamayı tercih ediyor.

Kurulan sandıklar sonrası seçiciler 5 parça çıktı sandıktan. 1 parça Baratheon hanesine, 1 parça Lannister hanesine, 1 parça Greyjoy hanesine, 1 parça Stark hanesine, 1 parça da tüm krallığı Ak Gezenlerden koruyan Gece Nöbetçilerine (bağımsızlar)(veya siz onlara küçük hanelerde diyebilirsiniz)

Sandıktan güçlü çıkan tüm krallığın bağımsız seçicileri (Gece Nöbetçileri) oldu. Bunlara bazı kesimler muhalif diyor, bazıları ise sağ duyu sahibi. Bağımsızlar içinde ise irili ufaklı bazı haneler ciddi güç toplamış durumdalar.

Bunların dışında çıkan diğer parçalar için denklem çok karmaşık. Kim kiminle nasıl masaya oturacak belli değil. Zira haneler arası rekabet üst düzeyde çatışmalarla kendini gösteriyor zaman zaman.

Lannister hanesi ile Greyjoy hanesi arasında yaşandığı iddialara konu olan önemli bir usulsüzlük ortada öylece kala kaldı, kimse üstüne almıyor ama ortada duran bir çamur özellikle bağımsızların midesini bulandırmakta.

Yine tüm bunlar yaşanırken sessizce bekleyen haneler ise usul usul güçlenmenin keyfini nasıl zafere taşıyacaklarının hesabını yapmakta.

İki tahttan birinde oturan Baratheon hanesinin tahtı en gözde taht. Tüm hesaplar 2019’da bu taht için yapılmakta. Bu tahta giden tüm hesapların ise 2 ay kadar sonra seçimi yapılacak tahtın alınmasından geçtiği su götürmez bir gerçek.

Durum böyle olunca haneler arasında yaşanan çatışmalar da dengeleri ciddi anlamda değiştirmekte.

Seçicilerin seçimi boyunca taraf görünmeyen Baratheon hanesi lideri belliki 2019’u düşünerek bu seçimin riskini üstüne almadı gibi. Almadı ama tek başına taht seçiminden galip çıkacak sonucuda eline alamadığı gerçeği ortaya çıktı.

Lannister hanesi ise kilit rol için her sandıkta farklı bir tutum sergiledi, ta ki Greyjoy hanesine karşı aldığı pozisyonu artık saklayamayacağı iddialarla şaibeli duruma düşen çekişmeye kadar.

Starklar ve bağımsızlar ise bu süreci en karlı karşılamanın stratejisi ile istedikleri başarıya ulaştılar görünüyor. Onlar için şimdi bu başarıyı taçlandırma zamanı. Bu güne kadar karşılarında durdukları hanelere karşı güçlenmenin verdiği güven ile bir arada durmaya devam mı edecekler, yoksa popülizme mi teslim olacaklar? Kendileri dışında bir dönem beraber olan üç hanenin çatışması ellerini güçlendirse de strateji oluşturacak bir yapıyı kurmak için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor gibi.

Şimdi gelinen noktada kim kiminle nasıl ittifak yapacak, merak ediliyor. Mesela taht sahibi Baratheon hane lideri nasıl bir risk alacak? Cevabı aranan öneli sorulardan biri bu. Ya Lannister hanesi ile birlik olacak Greyjoy hanesini kaybetmeyi seçip ve diğer tüm haneleri de karşısına alacak. Ya da güçlenen hanelerin taht üstündeki baskısını görüp Starklar ve Lannisterler ile masaya oturacak. Veya şu anki ortağı Greyjoy hanesi ile bir olup seçime daha ciddi bir risk ile girecek. Başka denklemler olmaz mı tabiki olur. Diğer hanelerin alacağı pozisyondan çok Baratheon hanesinin pozisyonu konumu itibarıyla büyük önem taşıdığı için konuya ordan bakmakta fayda var. Tabi arada hanedanı ve büyük krallığı da unutmamak lazım. Lakin Baratheon büyük krallığa eli boş gidemez seçimler sonrası. Hanedan ise Sarıyer’den kendi seçimine risk taşımak istemez.

Kim hangi riski alacak, kim kimle yakınlaşacak, kim kimle ittifak yapacak göreceğiz. Fakat bunu görmeden önce özellikle üstünde durulması gereken başka bir duruma daha bakmakta fayda var.

Bağımsızların bu seçimlerde güçlenerek çıkması bize önemli ipuçları da verdi. Seçicileri seçenler dedi ki “Sarıyer’de birşeyler yolunda gitmiyor, yapılanlar bizi tatmin etmiyor, hatalar ve günahlar çok birikti, yıpranan ve suçları birikenler artık değişmeli, aktörler yenilenmeli, yenilenirken ilkeler yeniden konmalı, bizi saymayanlar, sadece kendilerini düşünüp içimizdeki dostlarımızı zor durumda bırakanlar, tehdit edenler cezalandırılmalı” dedi. “Herkes pozisyonunu buna göre alsın, biz sandıkta bu uyarıyı yaptık, dikkate almayana daha büyük uyarıyı yapmaya da hazırız” dediler

Şimdilik özetle Game Of Sarıyer’de durum bu. Ayrıntılar ise ilerleyen bölümlerde yazılmaya devam edilecek.

İsmail Aydın

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)