Son Dakika Haberler

Gazeteci: Neden bakanların yarısı kadın? Başbakan: Çünkü yıl 2015!

Kanada’nın yeni başbakanı Liberal Parti lideri Trude sözünü tutup kadın ve erkek sayısının eşit olduğu yeni kabineyle göreve başladı.

Gazeteci: Neden bakanların yarısı kadın? Başbakan: Çünkü yıl 2015!
Okunma : 35 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Kanada’da 19 Ekim’de yapılan seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkan Liberal Parti’nin öncülüğündeki yeni hükümet, parti lideri Justin Trudeau’nun vaadettiği gibi ‘cinsiyet eşitlikçi’ bir kabineyle göreve başladı. Başkent Ottowa’da yapılan törene ilk kez halk da davet edildi. Kanada’nın 23’üncü başbakanı sıfatıyla yemin eden Trudeau ile çoğu 50 yaşın altındaki 15 kadın ve 15 erkekten oluşan kabine göreve başladı.

İlk Müslüman Bakan

Ayrıca Demokratik Kurumlardan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Afgan asıllı Meryem Monsef, Kanada’nın ilk Müslüman bakanı unvanını aldı. Hükümetin kadın-erkek eşitliğinin yanında iki Aborjin ve 3 Hint asıllı bakanla etnik çeşitliliği de vurgulayan bir kabine tasarladığı değerlendirmesi yapıldı.

Kanada Başbakanı ve ailesi törene belediye otobüsüyle geldi.

Trudeau, yeni kabinede Kanada’nın bütün renklerinin bulunduğu vurgusunu yaptı. ‘Neden kadın erkek eşitlikçi bir kabine tasarlamak istediniz’ sorusunu soran gazeteciye ise “Çünkü 2015 yılındayız” cevabını verdi.

1968-84 arası başbakanlık yapan ve Kanada’da iki dilliliğin resmileşmesi, çok kültürlülüğün benimsenmesinin mimarı olan Pierre Trudeau’nun oğlu olan Justin Trudeau’nun Kanada’da yeni bir Trudeaumania dalgası oluşturduğu değerlendirmeleri yapılıyor. Ancak Trudeau “Düşüncelerim babamınkiler üzerine değil, kendi çocuklarım ve ülkedeki bütün çocuklar üzerine” dedi.

cumhuriyet

besiktasbelediyesi