Son Dakika Haberler

Gedik davasında adliye koridorları karıştı

Davayı takip etmeye gelenler arasında bulunan Grup Yorum'un üyeleri şarkı ve türküleriyle destek verdi.

Gedik davasında adliye koridorları karıştı
Okunma : 43 views Yorum Yap

Arzu KAYA – Elvan EZBER / İSTANBUL, (DHA) – Maltepe Gülsuyu’nda 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik’in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin da yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin davanın görülmesine devam ediliyor.

Davanın duruşmasında, tutuklu sanıklar ile izleyiciler arasında arbede çıktı. Arbede adliye koridorlarında devam etti. Koridordaki olaylar izleyiciler tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Polis, Anadolu Adalet Sarayı çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

ANNE GEDİK: İYİ BAKIN GÖZÜME
Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Adalet Bakanlığı’ndan davanın nakli yönünde görüş gelmediği için tutuklu sanıklar getirilmiyordu. Bu celse ise 22 tutuklu sanık getirildi. Tutuklu sanıkların duruşma salonuna getirildiği sırada Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik sanıklara dönerek, “İyi bakın gözüme” dedi. Jandarma, tutuklu sanıkların etrafında adeta etten duvar ördü. Duruşmaya Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan da destek için geldi.

DURUŞMA SALONUNDA GERGİNLİK
İzleyicilerin salona alınmasının ardından 2 tutuksuz sanık duruşma salonuna alındı. Tutuksuz sanıklar, izleyicilerin olduğu bölüme oturtulmak istendi. Bu nedenle izleyiciler ve tutuksuz sanıklar arasında çıkan gerginlik arbedeye dönüştü. Arbede adliye koridorlarında da sürdü. O anlar izleyiciler tarafından cep telefonuyla görüntülendi.
Jandarma ekiplerinin müdahale ettiği arbede de tutuksuz sanıklar salon dışına çıkarıldı, bir süre sonra tekrar alındı.

SANIK: ONLARIN YERİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ
Duruşmada sanıklar ve avukatların yoklamasının ardından sanıkların kimlik tespitine geçildi. Kimlik tespiti yapıldığı sırada milletvekili aday adayı olduğunu söyleyen bir izleyici duruşma salonuna girdi. Bunun üzerine tutuklu bir sanık, “Bu milletvekilini dışarı çıkarır mısınız bunların yeri burası değil, onların yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi” diye konuştu. CHP Milletvekili aday adayı Ayşegül Nuran Bektaş ise, “Ben milletvekili aday adayıyım, sıradan bir vatandaşım, buraya girmeye hakkım var” diye konuştu.

ANNE GEDİK: HEM OĞLUMU BENDEN ALDINIZ HEM TEHDİT EDİYORSUNUZ
Sanıkların kimlik tespitinin devam ettiği sırada Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik, “Sen kimi tehdit ediyorsun” diye bağırdı. Ailenin avukatı Ebru Timtik de, “Sanık Hakan Taşhan önce kafa salladı, sonra eliyle boynunu keser gibi hareket yaptı, tehdit etti. Hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi. Nuray Gedik “Hem oğlumu benden aldınız hem tehdit ediyorsunuz” diye konuştu.

DURUŞMAYA ARA VERİLDİ
Sanıklar ve müştekilerin kimlik tespitinin ardından duruşmaya 1,5 saatlik öğle arası verildi. Aranın ardından 311 sayfalık iddianamenin okunmasıyla duruşmanın devam edeceği bildirildi.

POLİS BİBER GAZI İLE MÜDAHALE ETTİ
HASAN Ferit Gedik’in öldüğü Gülsuyu olaylarıyla ilgili davanın görüldüğü Anadolu Adalet Sarayı’nın koridorları karıştı. Sanık yakınları ile davayı izlemeye gelenler arasında kavga çıktı. Kemer, bank, çöp kutusunun kullandığı kavgaya Çevik kuvvet ekipleri biber gazı sıkarak müdahale etti. Yaralananların olduğu kavga izleyicilerin cep telefonu kamerasına yansıdı.
Maltepe Gülsuyu’nda 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik’in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin da yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin davanın görülmesine devam ediliyor. Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıklar ve avukatların yoklamasının ardından sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Kimlik tespitinin ardından 1,5 saatlik aradan sonra duruşmanın başlamasıyla birlikte adliye koridorlarında olaylar çıktı.
Tutuksuz sanıklar ve yakınlarının duruşma salonunun olduğu koridora gelmesiyle davayı izlemeye gelen vatandaşlar arasında yaşanan gerginliğin ardından çıkan olaylarda taraflar birbirlerine koridordaki bankları fırlattı. Çevik kuvvet ekiplerinin biber gazı sıkarak müdahale ettiği olayda, taraflar birbirlerine soda şişeleri de fırlatırken kemerlerle birbirlerine saldırdı. O anlar izleyiciler tarafından cep telefonuyla görüntülerdi. Yaralanan vatandaşların da olduğu olayda sanıklar ve yakınları çay ocaklarına götürüldü.
Duruşma, TRT spikerinin iddianameyi okuması ile devam ediyor.

GRUP YORUM’DAN ŞARKILI TÜRKÜLÜ DESTEK
MALTEPE’de geçtiğimiz yıl çıkan olaylarda hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in duruşması öncesi polis İstanbul Anadolu Adalet Sarayı önünde güvenlik önlemi aldı. Davayı takip etmeye gelenler arasında bulunan Grup Yorum’un üyeleri de şarkı ve türküleriyle destek verdi.
Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı yapılan yürüyüş sırasında açılan ateş sonucu Hasan Ferit Gedik’in hayatını kaybetmesine ilişkin açılan davanın görülmesine 10 Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. Duruşma öncesi polis, adliye ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Adliyeye destek için aralarında Halk Cephesi ve Kaldıraç’ın da bulunduğu çeşitli gruplar geldi. Göstericiler, “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür” yazılı pankart açtı. Davayı izlemeye gelenler, Grup Yorum üyelerinin şarkı ve türküleriyle halay çekti.

gercek gündem