Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Gökan Zeybek Nasıl Kaybetti?

CHP İstanbul il kongresi bitti fakat yankısı Sarıyer'de hala sürmekte.

Gökan Zeybek Nasıl Kaybetti?
Okunma : 81 views Yorum Yap

CHP İstanbul il kongresi bitti fakat yankısı Sarıyer’de hala sürmekte.

gökan zeybek

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz ve Şükrü Genç’in yanı sıra bir çok CHP’li belediye başkanı, millet vekili, genel başkan yardımcısı ve ilçe başkanının desteğini arkasına alan Gökan Zeybek çok az bir oy farkıyla seçimi kaybedince seçimin değerlendirmeleri de yapılmaya devam ediyor Sarıyer’de.

Gökan Zeybek liste hatasından mı kaybetti?

Seçimin kaybedilmesi sonrası “kongre neden kazanılmadı?” sorusu da cevabını arar oldu. Şükrü Genç’in desteği ile birlikte kampanya boyunca iyi bir seçim taktiği izleyip basını da iyi kullanan Zeybek’in sonuca çok yaklaşmış olmasına rağmen listede hata yaptığı ve bundan dolayı kaybettiği yönündeki yorumlar kaybetmesinde ki en büyük neden olarak gösterilmekte.

Salon konuşmasında da yeterince performans sergileyen Gökan Zeybek’in listesinde delege bile olmayan bir çok isimin listeye alınması, yine Sarıyer’den 8 kişinin listeye konmasının taktiksel bir hata olduğu belirtilirken. Bu durumun listede bir sıkışıklık olmamasından veya talebin oluşmamasından da kaynaklandığı şeklinde yorumlanmakta. Oysa Zeybek rakibinden 14 oy daha alsa kongrede seçimi önde bitirecek taraf olacaktı.

İlçe kongresinde 4 delegenin Ali İhsan Özdemir’in listesinden tamamlanmasının da oy farkı az olunca ne kadar önemli olduğu gözlerden kaçmamalı.

Ayrıca sandıklar açıldıktan sonra Sarıyer’deki kongrede de isimleri çizilen Hüseyin Coşkun ile kardeşinin ismi çizilen Ali Rıza Yılmaz gibi isimlerin üstlerinin il kongresinde ki oy pusulalarında da çizilmiş olduğu dikkatlerden kaçmadığı şeklinde belirtilmektedir. Bu çizme eylemlerinin Sarıyer’den seçime katılan delegeler tarafından tepki amaçlı verildiği düşünülmekdedir.

Yine konuşulanlar arasında girdiği ön seçimde de Sarıyer’de umduğunu bulamayan, Sarıyer’deki kendi ilçe üyelerinden ve ikinci bölgeden gerekli desteği alamayarak milletvikili aday adayı olarak kalarak üyelerin gözünde karşılık bulamayan ve delege dahi olmayan Zeynep Sevil Becan’ın yönetim asil listesine eklenmesinin de delegelerin tepkilerine neden olduğu şeklinde belirtilmekte.

Mehmet Deniz ilk açıklanan listede kendine yer bulamadı.

Bir başka ve önemli bir durum ise seçim kampanyası boyunca Zeybek’in arkasında duran ve Zeybek için çalışmalar yürüten CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in isminin ilk açıklanan listede bulunmaması oldu. Listeler açıklandığında Mehmet Deniz’in ismi listede okunmayınca, delegeler arasında soğuk bir rüzgar estirirken, gelen yorumların çoğunda kendi ilçe başkanını bile listesine almayan bir aday olarak tepkiler toplamaya başladığı gözlerden kaçmamıştı. Sarıyer’liler tarafından da acaba bu hamle ilçede cinsiyet kotasından dolayı yaşanan sorunun dışa vurumu mu diye algılandı.

İlk açıklamalarda durum böyleyken, Mehmet Deniz ismi gelen tepkiler ve söylentiler ile birlikte listeler revize edilirken listeye eklenerek bu sorun daha da büyümeden çözüldü, fakat kafalarda da soru işaretleri bırakmaktan geri durmadı.

İşte tüm bu nedenlerin yarattığı küçük dalgaların kongrede delegenin kafasında tercih sırasında önemli bir etkide bulunduğu ve bunun sonuca da etki yaptığı düşünülmekte ve konuşulmakta.

Sarıyer Gözlem

sariyerbelediyesi