Son Dakika Haberler

Google Drive ve Dropbox’a erişim engeli

Küresel anlamda en yaygın kullanılan bulut sistemleri arasında yer alan Dropbox ve Google Drive'a Türkiye'den erişilemiyor.

Google Drive ve Dropbox’a erişim engeli
Okunma : 97 views Yorum Yap

Bulut servisleri deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan ve Türkiye’de de milyonlarca kullanıcısı bulunan Dropbox ve Google Drive’a erişim engeli getirildi. Erişim engellemesinin nedeni resmi olarak açıklanmazken, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Berat Albayrak’ın maillerinin RedHack tarafından hacklenmesi iddiasının ardından Redhack tarafından paylaşılan dosyalardan birinin Dropbox’ta olduğu ve bu nedenle erişme engellendiği öne sürüldü.

Erişim engeli sonrası, Dropbox ve Google Drive’a DNS yoluyla da girilemese de VPN servisleriyle bulut hizmetine giriş yapılabiliyor.

Herkesin dosyalarını buluta yükleyebilmesini ve her cihazdan internet bağlantısı sayesinde bu dosyalara erişim imkânı tanıyan Dropbox, hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de birçok kişinin kullandığı servis, hem kişisel hem de kurumsal alanda en popüler bulut servislerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı fakat Erişim Engelleme Kararlarının Gösterimi üzerinden yapılan araştırmalara göre şu sonuç ortaya çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (drive.google.com) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nın 08/10/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-156393 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Ayrıca Google Drive ve Dropbox’a erişmek için DNS ayarlarını değiştirmek de yetmiyor. Lakin yine Zenmate gibi VPN kullanılarak bulut sistemlerine erişim sağlanabiliyor.

Konuya ilişkin ortaya atılan bir iddiaya göre bir hacker grubu, devletin üst makamlarındaki bazı kişilere ait bulut sistemlerini ele geçirdi.

İşte bu nedenle Drive ve Dropbox’a tedbir amaçlı erişim engeli getirildiği iddia ediliyor.