Gübre Çeşitleri Nelerdir?
17 okunma

Gübre Çeşitleri Nelerdir?

ABONE OL
11 Ekim 2021 14:15
Gübre Çeşitleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gübreler, doğal gübreler (organik gübreler) ve Yapay gübreler (kimyasal gübreler) olmak üzere iki ana çeşide sahiptir.

Doğal Gübre Nedir?

Doğal gübreler, genel olarak hayvansal gübreler, yeşil gübreler, kompost veya humik gübre çeşitleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Hayvansal gübreler, hayvan atıklarından elde edilmektedirler. Yeşil gübreler, hayvan ve bitki artıklarının birleştirilerek katı veya sıvı olarak gübreleştirilmesinden elde edilen gübre çeşididir. Kompost ve humik gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

Kimyasal Gübre Nedir?         

Kimyasal gübreler sıvı veya katı formda bulunabilirler. Potasyumlu, fosfatlı, azorlu ve kompoze içeriklerde farklı çeşitleri vardır.

Gübre Kullanım Şekilleri

Hangi cins gübre olursa olsun her gübrenin kullanım zamanı bitkinin ihtiyaç durumuna ve uygulama yapılacak bölgenin hava koşullarına göre belirlenmektedir. Uygun zamanda yapılan gübreleme verimde artış sağlayabileceği gibi doğru zamanda yapılmayan gübre uygulamalarından da fayda alınamayabilinir.

Tüm gübre çeşitleri için uygulama elle veya gübreleme ekipmanları ile yapılabilmektedir.

Gübre çeşitleri ve gübreleme ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve tüm gübre çeşitleri ve fiyatlarını incelemek için https://www.hortiturkey.com/yazilar/gubre-cesitleri sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP