Son Dakika Haberler

Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Gübreler, doğal gübreler (organik gübreler) ve Yapay gübreler (kimyasal gübreler) olmak üzere iki ana çeşide sahiptir.

Gübre Çeşitleri Nelerdir?
Okunma : 718 views Yorum Yap

Gübreler, doğal gübreler (organik gübreler) ve Yapay gübreler (kimyasal gübreler) olmak üzere iki ana çeşide sahiptir.

Doğal Gübre Nedir?

Doğal gübreler, genel olarak hayvansal gübreler, yeşil gübreler, kompost veya humik gübre çeşitleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Hayvansal gübreler, hayvan atıklarından elde edilmektedirler. Yeşil gübreler, hayvan ve bitki artıklarının birleştirilerek katı veya sıvı olarak gübreleştirilmesinden elde edilen gübre çeşididir. Kompost ve humik gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

Kimyasal Gübre Nedir?         

Kimyasal gübreler sıvı veya katı formda bulunabilirler. Potasyumlu, fosfatlı, azorlu ve kompoze içeriklerde farklı çeşitleri vardır.

Gübre Kullanım Şekilleri

Hangi cins gübre olursa olsun her gübrenin kullanım zamanı bitkinin ihtiyaç durumuna ve uygulama yapılacak bölgenin hava koşullarına göre belirlenmektedir. Uygun zamanda yapılan gübreleme verimde artış sağlayabileceği gibi doğru zamanda yapılmayan gübre uygulamalarından da fayda alınamayabilinir.

Tüm gübre çeşitleri için uygulama elle veya gübreleme ekipmanları ile yapılabilmektedir.

Gübre çeşitleri ve gübreleme ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve tüm gübre çeşitleri ve fiyatlarını incelemek için https://www.hortiturkey.com/yazilar/gubre-cesitleri sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)