Son Dakika Haberler

Güvenlik güçlerine tam yetki verildi

Başbakan Binali Yıldırım’ın daveti üzerine Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen üçlü zirvede, liderler teröre karşı ortak mücadele noktasında prensipte uzlaşmaya vardı.

Güvenlik güçlerine tam yetki verildi
Okunma : 63 views Yorum Yap

Zirvede, Yıldırım’ın “Güvenlik güçlerine terörle mücadele konusunda tam yetki verdik, gereken yapılacak” dediği muhalefet liderlerine PKK ve DAEŞ’in mevcut durumu hakkında bilgi verdiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre, Kılıçdaroğlu “Teröre karşı mücadelede her türlü desteği vermeye hazırız. Akılcı ve bilimsel bir terörle mücadele politikası benimsenmeli” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de sekiz maddelik bir vizyon belgesi sundu.

Başbakan Yıldırım’ın çağrısı üzerine dün yaklaşık 2.5 saat süren liderler zirvesinde yaşananlara ilişkin alınan bilgilere göre görüşme son derece kapsamlı biçimde yapıldı. Başbakan Yıldırım detaylı bir sunum yaparak, Beşiktaş katliamına yönelik bilgiler verdi. Yıldırım, Türkiye’de eylem yapan terör örgütleri PKK ve DAEŞ’in mevcut durumu, eylem yapabilme kapasiteleri hakkında da detaylı bir sunum yaparak, “Terörle mücadele noktasında güvenlik güçlerimize tam yetki verdik, bu yetkileri sonuna kadar kullanma talimatı da verdik” dedi.

Yıldırım ayrıca devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’nın önemini vurgulayarak “Türkiye’nin denetimindeki Özgür Suriye Ordusu güçlerinin El Bab’ı kontrol etmeleri büyük önem arz ediyor. Bu noktada mücadelemiz devam ediyor” dedi. Başbakan Yıldırım, zirvede Halep’teki durum hakkında da bilgi verdi.

İstihbarat zafiyeti

Kılıçdaroğlu’nun da Yıldırım’ın bilgilendirmesinin ardından “Son 1.5 yılda meydana gelen terör eylemleri ve bombalı saldırılar dikkate alındığında ortada bir istihbarat zafiyeti bulunduğu ortada. Hele Türkiye’nin terör örgütleri tarafından hedefe konulduğu bugünlerde daha dikkatli davranılmalı. Nerelerde aksaklık yaşandığı tespit edilmeli” ifadesini kullandığı belirtildi.

Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, “CHP olarak bugüne kadar terörle mücadele konusunda ne talep ettiyseniz hükümetin yanında olduk. Bundan sonra da terörle mücadele noktasında her türlü desteği vermeye hazırız. Akılcı, bilimsel ve sürdürülebilir bir terörle mücadele politikasına ihtiyacımız var. Bütün partilerin teröre karşı ortak mücadele etmesinden daha doğal bir şey zaten olamaz. Yeni bir terörle mücadele stratejisi benimsenmeli” dedi.

Sekiz maddelik vizyon

Kılıçdaroğlu’nun Yıldırım başkanlığındaki 65. Hükümet’in üyelerinin kendi görev alanlarındaki konularda dahi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasına izin vermelerinin doğru olmadığını ifade ettiği, bu noktada kabine üyelerinin görev alanlarına sahip çıkmaları gerektiğini, aksi takdirde devlet yönetiminde bir çok seslilik görüntüsü yaşanabileceğine de dikkati çektiği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun, OHAL uygulamasının da bir an önce sonlandırılması gerektiği görüşünü ifade ettiği belirtildi.

Toplantıda Bahçeli’nin de sekiz maddelik bir terörle mücadele vizyonu çizdiği, bu vizyon çerçevesinde terörle mücadele edilebileceğine işaret ettiği kaydedildi.

Alınan bilgilere göre Bahçeli, “Terörle mücadele, teröristle mücadele değildir. İlk olarak terörizmle mücadele vizyonu geliştirilmelidir. İkinci aşamada terörle mücadele konsepti oluşturulmalıdır. Üçüncü aşamada terörle mücadele stratejisi ortaya konulmalıdır. Dördüncü aşamada başta hükümet olmak üzere ülkemizdeki bütün unsurlara görev yükleyen terörle mücadele siyaseti oluşturulmalıdır.

Beşinci aşamada, terörle mücadelede kitle kazanma programı devreye sokulmalıdır. Bir diplomatik mücadele eylem planı hazırlanmalıdır. Teröristin mücadele şekil ve yöntemlerinin değişmesi süreçlerinde ön alarak ilgili güvenlik kuvvetlerini yeni şart ve durumlarla uyumlu olarak eğitecek, donatacak ve yönetecek teröristle mücadele taktik eğitim ve icra programı uygulanmalıdır. Tutarlı bir terörle mücadele tanıtım çalışmasına ihtiyaç vardır” önerisinde bulundu.

Bahçeli, “Zaman zaman CHP ile HDP yanyana görünüyor görüntüsü oluşuyor” diyerek, çekincelerini iletti. Kılıçdaroğlu’nun da, bu eleştirilere, “Partimizin teröre karşı duruşu nettir. CHP ve HDP ayrı siyasi partilerdir. Ancak biz halkın oyuyla seçilen milletvekillerinin tutuklu olarak yargılanmalarına karşıyız” yanıtını verdiği öğrenildi.

Kaynak: Güvenlik güçlerine tam yetki verildi