Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma töreni izlenimlerim.
13 okunma

Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma töreni izlenimlerim.

ABONE OL
15 Mart 2024 18:25
Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma töreni izlenimlerim.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asırlar boyunca gizli kalmış bir inanç ve inançlarını yaşatmak uğruna can vermiş yüzbinlerin yılmadan verdiği mücadelesini dünyanın dört bir yanında yaşayan bu inanç mensupları olan Alevilerin 54. ulusal 28. Uluslararası Hacıbektaş-ı Veli Kültür ve Sanat Etkinliği kapsamında 1964’ten beri her yıl 16 Ağustos’ta düzenlenen anma törenini Hacıbektaş Belediye Meclisinin kararıyla “Suriye’lileri” gerekçe göstererek anma etkinliğinin tarihini 14/15 Ekim tarihine alınmasının tartışmalara yol açtığı etkinlikte katılımın yok denecek kadar az olması dikkatlerden kaçmadı.

” Her ne ararsan kendinde ara” diyen 72 Milleti bir arada ve eşit bir anlayışın felsefesinin serçeşmesi olan Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli anlayışına tam ters düşen bir karar Alevi camiasında tepkiyle karşılandı.

İnançsal ve Siyasal boyutunu Aleviler üzerinde olması Türkiye genelinde Cem Vakfı hariç tüm Hacıbektaş Vakfı’nın 44 şubesinde Alevi Kültür Derneklerinin 260 şubesinde Pir Sultan derneklerinin 200’e yakın şubesinde Alevi Konfederasyonları, Akademisyenler, Konfederasyonlar, kurumlar ve dernekler tarafından tepkiyle karşılanmasına sebep oldu.

Bu Konfederasyonlar, dernekler, kurumlar, vakıflar 16 Ağustos tarihinde anma yapıp 14/15 Ekim anma törenine katılmadılar.

Akıllarda ki soru ise 1964’ten beri değişmeyen bu tarihin neden Hacıbektaş Belediye Meclisi kararı ile değiştirilmesiydi?

Hükümetin, Kültür ve Turizim Bakanlığını Hacıbektaş-ı Veli Anma töreninin bir “kiraz festivali” olmadığı bir “anma” töreni olduğunu 12 çalıştay yapıldığını ve bu çalıştaylardan bir sonuç alınamadığını,Cemevlerine yasal statünün neden çıkarılmadığı? Sorularına muhatap bulamadıkları ve inanç eşitliğinin olmamasıydı.

Her yıl sokakları,caddeleri, otellerin,yurtların, köy evlerinin hınca hınç dolduğu, sokaklarda kalabalıktan yürüyemediği söylenen hacıbektaş ilçesinde anma için çok az insanın gelmesi, anma yapılan kültür merkezinin salonunun boş olması Anma tarihin aynı zamana geri çekilebileceğinin düşünüldüğü de söylentiler arasındaydı.

Kültür ve Turizim Bakanı Numan kurtulmuş, Cumhuriyet halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Salmanpakoğlu konuşma yaptığı anma töreninde semah ekipleri,tiyatro gösterisi,paneller,halk ozanları ve konserler yer aldı.

Sabahat Akkiraz
Musa Eroğlu
Güler Duman
Hüseyin Uğurlu ve Hasan Karayol anma törenine damgasını vurdular.

Hacıbektaş Belediyesine Sarıyer, Kartal, Beylikdüzü, Adana Seyhan, Adana Çukurova, Mersin Nizip, Beşiktaş ve Şişli Belediyesi sokakların, caddelerin, müzenin, Kültür Merkezinin, parkların, bahçelerin ve bütün ibadethanelerin süpürülüp temizlenmesine katkıda bulundular.

Özellikle Sarıyer Belediyesi Meclis Başkanı Sn Hüseyin Coşkun’un ve belediye personelinin özverili çalışmaları bütün Hacıbektaş esnafı ve halkı arasında saygı gösterilmesi, kendilerinden bir gibi görmeleri de dikkat çeken unsurlar arasındaydı.

Destek için gelen belediyelerin personellerinin bütün ihtiyaçları ve konaklamasını Hacıbektaş Belediyesi üstlendi.

Sarıyer Belediye Bşk Sn Şükrü Genç Yrd Sn Sevgi Atalay ve Sn İsmail Erdem anmada hazır bulunmaları dikkatlerden kaçmadı.

“Eline,beline,diline hakim ol. Aşına,işine, eşine sahip çık. Ayıpları ört, sırları tut, öfkeni de yut.”

Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli

Nuruhayat ŞEN

 

Etkinlik fotoğrafları için TIKLAYINIZ.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP