Son Dakika Haberler

Hacı Bektaş’ta adalet vurgusu

Kılıçdaroğlu Hacıbektaş'ta konuştu: İnsana duyulan sevginin temelini adalet oluşturur.

Hacı Bektaş’ta adalet vurgusu
Okunma : 134 views Yorum Yap

53’üncü ulusal, 27’nci Uluslararası Hacıbektaş Veli Anma Töreni’ne ilçede yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

İlçenin Çilehane Mevkii’nde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu Salonu’nda yapılan açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Vali İlhami Akbaş, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP milletvekilleri, eski Turizm Bakanı ve bu yılki ‘Hacıbaktaş Ödülü’ sahibi Alev Coşkun, Arnavutluk’tan gelen Alevi Dedesi Edmond Brahimaj, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, alevi dedeleri, alevi dernek, vakıf ve federasyon temsilcileri ve alevi vatandaşlar katıldı.

Salonda Türk bayrağı dışında herhangi bir parti flaması açılmaması istendi. Uyarı üzerine salonda Türk bayrağı dışında hiçbir partinin flaması açılmadı.

KILIÇDAROĞLU: ERENLERİMİZ, BİZE ANADOLU’YU YURT YAPTILAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, alkışlar eşliğinde çıktığı kürsüde yaptığı konuşmada, ”Erenlerimiz, pirlerimiz, aşıklarımız bize Anadolu’yu yurt yaptılar. Onlar bu ülkeye bir tarla gibi bakıp sevginin, hoşgörünün, dostluğun tohumlarını ektiler” dedi.

İnsana duyulan sevginin temelini adaletin oluşturduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her şeye hakkıyla davranmak gerekir. Adalet beşeri ilişkinin temelidir. Hacı Bektaş Veli’nin, bu prensipleri, öğretileri bize rehber olmalıdır. Kadın ve erkek arasında da eşitlik ve adalet gerekir. Hacı Bektaş Veli, hatalardan ve kötülüklerden arınmanın yolunun, özeleştiriden geçtiğini bizlere öğretmiştir. Hacı Bektaş Veli, sorunları nefretle ve öfkeyle değil, sevgi ve adaletle çözmüştür. Nefret ve öfkeyi düşünmemiştir bile. Hacı Bektaş Veli’nin 13’üncü yüzyılda ortaya koyduğu bu prensipler, günümüzde de yolumuzu aydınlatmaktadır. Bu prensipler üzerinde yürüdüğümüz takdirde, geleceğimiz de aydınlık olacaktır. Sevginin, kardeşliğin, dostluğun öğreticisi Hacı Bektaş Veli’dir.”

Kaynak: CHP liderinden Hacı Bektaş’ta adalet vurgusu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)