Hacıosman’daki otel projesine tepki
27 okunma

Hacıosman’daki otel projesine tepki

ABONE OL
18 Ekim 2023 15:11
Hacıosman’daki otel projesine tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk Kent Ormanı Gönüllüleri, ormanın bir bölümünü kapsayan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yapım ve onarım karşılığı 21 yıllığına kiraya verilmek üzere açtığı ihaleye karşı, İBB’den kamulaştırma talepleriyle, orman girişinde basın açıklaması yaptı.

Sarıyer, Hacıosman’da bulunan Atatürk Kent Ormanı mevkisinde yapılmak istenen otel projesine karşı halk söz konusu alanda toplandı. Ormanın içindeki festival alanından da saha içeren, 9 dönümlük arsaya, otel ve turizm tesisi yapmak için ihale açılması üzerine tepkili olan Orman Gönüllüleri ve yerel halk, yapılaşma tehditi altındaki bölümün İBB tarafından istimlak edilerek ormana katılmasını istiyor. Bu mücadeleye destek için iki bine yakın ıslak imza topladıklarını dile getiren gönüllüler bu imzaları İBB’ye teslim edeceklerini söylediler.

SAYISIZ CANLI TEHDİT ALTINDA

Kuzey Ormanları Savunması sözcüsü Cenk Çalışır ve Başar Alipaça, Türkiye Ormancılar Derneği adına Saime Kırıt, Halkevleri adına Hasan Pulat, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Volkan Yıldız, Sarıyer CHP Meclis Grup Başkan Vekili Hüseyin Coşkun’un bulunduğu ve söz aldıkları basın açıklamasında ormanın bir bütün olduğu ve bir parçası kopartıldığında tümünün tahrip edilip hastalanacağına dikkat çekildi. İnşaata açılması planlanan bölümün
göletleri besleyen ve derenin geçtiği alan olduğuna vurgu yapıldı. Göletlerle beraber sayısız canlının tehdit altında olduğu, Hacıosman’da yüksek olan trafik ve kirlilik yükünün artacağı dile getirildi. Ormandaki ekosistemin yamacında ve ormanı da kapsayacak bir şantiyeyi kaldıramayacağı söylenildi.

Atatürk Kent Ormanı Gönüllüleri basın açıklamasında şunları söyledi;

Bizler, Atatürk Kent Ormanının geleceğini tehdit eden, bütün yanlışları durdurmak, aksamaları saptayıp, düzeltmek niyetiyle yola çıkmış gönüllüleriz. Ne yazık ki; yıllarca emek vererek korumaya çalıştığımız, biricik ormanımızın yeni bir inşaat tehdidi altında olduğunu öğrendik. Doğa dostu insanlar olarak, orman ve barındırdığı bütün canların yaşam hakkını savunma sorumluluğumuzla harekete geçtik.

“BU ALANI İNŞAATA AÇMAK, DOĞAYA SAVAŞ AÇMAKTIR”

Ormanın otobüs durakları yanında bulunan ve festival alanının bir bölümünü de kapsayan 9 dönümlük alana, otel ve turizm tesisi yapmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale açıldığını öğrendik. Bu alanı inşaata açmak, doğaya savaş açmaktır. Orman bir bütün, zerresine vereceğiniz bir tahribat kanser gibi bütüne yayılır. İnşaat yapılmak istenen alan göletleri besleyen derenin geçtiği noktada olup, göletler ve ormanın içindeki sayısız canlı yaşamı tehdit altındadır. Ayrıca, kentsel yaşam için sorunlu olan Hacıosman trafiği kilitlenir. Bölgede nüfus ve trafik yoğunluğuna bağlı kirlilik artar. Doğayla barışık kentleşememek, ülkenin temel sorunu haline gelmiştir. Atatürk Kent Ormanı, insan tasarımı bir park alanı değil. İnsanın tasarlayamayacağı mükemmellikte bir doğa varoluşudur. İnsan olarak bizlerin tek ödevi, bütünlüğü ve doğallığını gözeterek bütün orman arazilerine sahip çıkmak. Bu bizlerin insan olma sorumluluğudur. Başta, projeden vazgeçerek böylesi bir katliama yol açmaması gereken Vakıflar Genel Müdürlüğünü, hangi kurum ve hangi amaçla olursa olsun orman yapısı içinde hiçbir inşaata izin vermemesi, tek bir çivi dahi çaktırmayarak ormana sahip çıkması gereken İBB’yi ve bütün doğa dostu yaşam savunucularını sürecin takipçisi olarak, sorumluluğumuzu paylaşmaya davet ediyoruz. Gönüllüler olarak, kısa zamanda topladığımız iki bine varan imzayla birlikte, Atatürk Kent Ormanı’nın bir bütün olarak korunmasını ve tehdit altındaki arazinin, İBB tarafından, Vakıflar Genel Müdürlüğünden devir alınıp, ormana iade edilmesini istiyoruz.

Açıklamanın ardından ormanın ihale edilen kısmına yürüyen kalabalık “Orman Bizim, Bizim Kalacak”, “Ormanlar, Nehirler, Sermayenin Değiller” sloganları attı.

Ormanın ekosistemine karşı tehdit için birlikte mücadeleye çağrı yapıldıktan sonra basın açıklaması sonra erdi.

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP