Son Dakika Haberler

HAYIR diyenler buluştu!

Sarıyer'de bir grup Sarıyerli bir araya gelerek referandumda nasıl bir tercih yapacaklarını ve gerekçelerini açıkladılar.

HAYIR diyenler buluştu!
Okunma : 202 views Yorum Yap

Yaşar Kemal Kültür merkezinde bir araya gelen Sarıyerliler forum seklinde yaptıkları toplantılarında referandumda Sarıyer’de anayasa değişikliğini nasıl halka anlatacaklarını ve hayır demelerinin gerekçelerini tartıştılar.

11 Şubat 2017 saat 19:30’da bir araya gelen vatandaşlar, forum eklinde devam eden toplantıya öncelikle bir divan belirleyerek başladılar daha sonra bir slayt gösterimi gerçekleştirilerek geçmişte yaşanan bazı olayları tekrar hatırladılar.

Slayt gösterimi sonrası ise anayasa değişiklik paketinin neler getirdiği hangi maddelerde nasıl değişiklikler olduğuna dair Avukat Mehmet Ümit Erdem ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Değişikliğin hukuk kısmının da aktarılması sonrası katılımcılar teker teker söz alarak neden burada olduklarını, referandumdan neler beklediklerini, halkın neden hayır demesinin gerekttiğini, millete hayır demek için nasıl bir yol ve yöntem izlenmesi gerektiği üstüne fikirlerini beyan ettiler.

Konuşmaların sonunda ise HAYIR SARIYER oluşumunun tamamlandığı, bu oluşumun Sarıyer’in her alanında çalışmalar yürüterek vatandaşlara anayasa değişikliği ile ilgili maddelerin bire bir görüşmelerle aktarılarak halkın bilinçlendirilmesi yönünde hazırlanan deklarasyonun okunması ile toplantı son buldu.

İşte toplantı sonunda okunan o deklarasyon.

 

YAŞAMIMIZA VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN HAYIR DİYELİM!

SARIYER’DE HEP BERABER HAYIR’I BÜYÜTELİM!

Toplum bilgilendirilmeden; toplumsal kesimler arası uzlaşma aranmadan; temel demokratik hak ve özgürlükleri askıya alarak; muhalefeti bastırarak; kentleri yakıp yıkarak; milletvekili, yazar ve gazetecileri hapse atarak; belediyelere kayyumlar atayıp, medya kuruluşlarını kapatıp; yüzlerce akademisyeni üniversiteden ihraç ederek, hukuk dışı Olağanüstü Hal koşullarında alelacele hazırlanan bir anayasa değişikliği paketi için, referandum sandığına gidip oy kullanacağız.

Bu kez bir parti, bir aday için değil, hepimizin ortak geleceği için oy vereceğiz. Referandumda alacağımız tutum, bir partiye oy verenlerin veya karşı çıkanların meselesi değil, memleket meselesidir. Evet veya hayırın ötesinde, çocuklarımıza bırakacağımız geleceğimize karar vereceğiz.

Bizler, yaşamına ve geleceğine sahip çıkan Sarıyerliler olarak, meclisi, halk egemenliğini ve kazanılmış haklarımızı tümüyle devre dışı bırakan; bütün yetkileri, hiç kimseye hesap vermeyen tek bir adamda toplayan, bu anayasa değişikliğine hayır diyoruz.

Tüm yasama, yürütme ve yargı erklerini tek bir adamda toplayacak böylesine anti-demokratik bir sistem, ülkemizin, içinde yaşadığımız kentin ve mahallelerimizin hiçbir sorununu çözemez. Bütün hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran; kadınları, öğrencileri, işçileri, farklı mezhep ve etnik kökenlerden ve farklı cinsel kimliklerden yurttaşları; demokrasiyi, eşitliği, özgürlükleri ve halkların barış içinde bir arada yaşama isteğini yok sayan tek adam sistemine hayır diyoruz. Yargı bağımsızlığını yok eden; partili cumhurbaşkanı vesayetini dayatan; kuvvetler ayrılığını yok ederek tüm erki tek bir adamda toplayan; toplumun en az yarısını yok sayıp biat etmeye zorlayan tek adam sistemine hayır diyoruz. Güvenlik, geçim derdi, savaş, çatışma ve gelecek kaygısını derinden yaşayan ülkemizi daha da kutuplaştıracak: sorunlarını daha da ağırlaştıracak olan tek adam sistemine hayır diyoruz. Özgürlük, eşitlik, laiklik ve adalet için hayır diyoruz. Kentimizi, mahallelerimizi, doğamızı, ormanımızı ve emeğimizi korumak için hayır diyoruz. Çocuklarımızın güvenli geleceği; kadınların eşitliği ve özgürlüğü için hayır diyoruz.

Yaşamına ve geleceğine sahip çıkan, güven içinde ve kardeşçe bir arada yaşama umudunu inatla savunan Sarıyerlilerin oluşturduğu #Hayır Sarıyer Çalışması gönüllüleri olarak, 342 bin nüfuslu bu güzel ilçede, tek adamcı rejim karşısında, hepimiz için hayır diyen ve hepimiz için hayırı büyüten bir iddiayla yola çıkıyoruz. Öncelikle ailelerimiz ve akrabalarımızdan başlamak üzere, işyerlerimizde, kahvehanelerimizde, esnaf sohbetlerimizde, mahalle pazarlarında, sokağımızda, kadınların ev sohbetlerinde, misafirliklerde, derneklerimizde, dinleyen ve anlayan; ötekileştirmeyen bir dille hepimiz için neden hayır demek gerektiğini yorulmadan usanmadan herkese anlatacağız. Meclisin işlevsizleştirilmeye; tüm muhalif seslerin bastırılmaya çalışıldığı bir ortamda, mahallelerimizde kuracağımız hayır çalışmalarını, gerçek sorunlarımızı konuşacağımız ve çözüm talep edeceğimiz ortak demokratik meclislerimize dönüştüreceğiz. Tüm Sarıyerlileri en geniş biçimde kuracağımız hayır ortaklığında buluşmaya; mahallelerimizdeki hayır çalışmalarının gönüllüsü olmaya, Hayır Sarıyer çalışmasına güç ve destek katmaya çağırıyoruz.

Çünkü biliyoruz ki, bölgemizde, ülkemizde, mahallemizde, işyerimizde yaşadığımız hiçbir sorun tek adam sistemiyle çözülemez. Çünkü biliyoruz ki, tek adam sistemine hayır demek, hepimizin geleceği için umutlu bir başlangıç adımı olacak. Çünkü biliyoruz ki, sorunlarımızın çözümü ancak tek adam sistemine hayır diyenlerin, özgürlük, eşitlik, adalet, barış ve insanca yaşam taleplerine, haklarına ve kazanımlarına sahip çıkmasıyla mümkün olabilir.

Gelin hep beraber Hayırı büyütmek için harekete geçelim. Gelin hep beraber Sarıyer’de Hayır için çalışalım. Geleceğimiz için HAYIR, ülkemiz için HAYIR!

HAYIR SARIYER

 

Sarıyer Gözlem.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)