Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

‘Hayır’cılara hakaretleri akladılar

RTÜK, ‘Hayırcı’lara edilen küfürleri ‘seçim yayını’ olarak değerlendirip cezalandırma yetkisi elinden alınan YSK’ye gönderirken, ‘Hayır’cıların yayınlarını incelemeye aldı.

‘Hayır’cılara hakaretleri akladılar
Okunma : 75 views Yorum Yap
besiktasbelediyesi

Sinan Tartanoğlu – Cumhuriyet / OHAL KHK’si ile YSK’nin, seçim dönemlerinde eşitlik ilkesine aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyonları cezalandırma yetkisinin elinden alınmasının ardından RTÜK’ün, yandaş yayınların bu kapsamda ceza sahasının dışına çıkması için için hazırlık yaptığı öğrenildi. A Haber, TGRT Haber, Uzay- Haber, Kanal A ve 24 kanallarında referandum döneminde canlı yayınlarda ‘Hayırcı’lara edilen tüm küfür ve hakaretler AKP ve MHP’li üyelerin koalisyonu ile ‘seçim yayını’ olarak değerlendirildi ve yaptırımsız bırakıldı.

Hükümetin referandum öncesinde KHK ile seçim yayınlarında tarafsızlık ilkesinin ihlaline ceza yetkisini sıfırlamasının ardından RTÜK’te farklı planlar yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre iki TV kanalındaki iki program ile ilgili RTÜK Hukuk Müşavirliği çelişkili görüş bildirdi.

Buna göre Uzay Haber TV’de Erdal Şimşek’in, CHP’li bir milletvekili için “… ahlaksız; onu görmeye giden, onu alkışlayanlara ne demeli. Ahlaksızlar koalisyonu diyorum ben. O kadınlar, onu alkışlamaya giden kadınlar, evli olduğu kocasını aldatan kadından daha aşağılıktır. Trakyalı dün gitti, bir ırz düşmanıyla bir namussuzu alkışladı” ifadelerini kullandı. RTÜK Hukuk Müşavirliği’nin yayının, seçime yönelik yayın ihlali olduğu yönünde görüş bildirdiği, raporun YSK’ye gönderilmesini isteyerek, kanalı olası bir cezadan kurtardığı ifade edildi.

Ayrıca Akit TV’de CHP’li bir milletvekili için “CHP’li ajan, bezli donla gezen”; TGRT Haber’de bir gazeteci için “FETÖ’nün köpeğidir, tutuklanacaktır”; Beyaz TV’de “Ne avukatı ne yargısı. Bunlara yargı margı yok. Su vermeyeceksin bunlara”; A Haber’de CHP’li bir milletvekili için “alçaktır, yalancıdır”; Beyaz TV’de CHP’liler için “Esed’in altına yattın”, “Eli kanlı CHP”, “Hayır diyenler şeytan, evet diyenler melek” sözlerini içeren yayınların tamamı seçim yayınları kapsamında değerlendirilerek KHK ile ilişkilendirildi ve yaptırımsız bırakıldı.

Ancak müşavirlik, yine referandum öncesi yapılan başka bir yayın için, benzer yorumu yapmadı. CHP Konya Milletvekili’nin Halk TV’de yayımlanan Halk Arenası adlı programda yaptığı “Diyelim ki ‘evet’ çıktı, sizi İzmir’e kadar kovalamazsak anamızdan emdiğimiz süt helal olmasın. Sizi de sizin yedi göbek sülalenizi de bütün emperyalistleri de yine İzmir’den denize dökeriz” ifadelerini içeren açıklama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümetin büyük tepkisini çekti. RTÜK Hukuk Müşavirliği de yayının izleme ve değerlendirme kapsamına alınması yani dosyanın YSK’ye gönderilmemesi yönünde görüş bildirdi.

sariyerbelediyesi