Son Dakika Haberler

HDP’li Bilgen: Neden korkuyorsunuz?

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ‘Halk bizi buraya neyle görevlendirdiyse onu yapıyoruz’ dedi.

HDP’li Bilgen: Neden korkuyorsunuz?
Okunma : 65 views Yorum Yap

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin grup toplantısında konuştu. Bilgen’in gündeminde yeni Anayasa ve tutuklu HDP’li vekillerin yasama haklarının elinden alınması vardı.

Bilgen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için, “Hala çalışmayı başaran gazetecilerin günlerini kutlayalım. Çalıştıkları gazetelerin, TV’lerin kapısına mühür vurulmamış gazetecilerin gününü kutlayalım. Tutuklu gazetecilerin gününü unutmayalım. Sadece gerçeği halka ulaştırmak isteyen Metin Göktepe şahsında hayatını kaybeden bütün gazetecileri selamlıyorum” diye konuştu.

Bilgen, Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçinin 9 Ocak 2013 tarihinde öldürülmesine dair de, “4 yıl geçti. Ortada devletin resmi evrakları dolaşıyor. Ama ne Fransa ne de Türkiye hükümetinden ciddi bir tutum geliştirmedi” dedi.

Bilgen’in Anayasa görüşmelerine dair konuşmasından satır başları şöyle:

“Dün Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biri daha ciddiyetsiz, hukuka ayrı bir şekilde yaşandı.

Emek ve Demokrasi Güçleri Meclis’in kapısında son derece haklı olarak kendi gelecekleriyle ilgili bu ülkede yaşayanların gelecekleriyle ilgili sözlerini söylemek için Meclis kapısına geldiler. Tepkilerini ve beklentilerini yaşadıkları ülkede vekillere duyurmak için Meclis önünde buluşmaya çalıştılar.

Ama 15 Temmuz’dan beri kim varsa herkesi parlamentoya buyur edenler, dün Anayasa gibi son derece kritik bir durumda sendika ve baroların buluşmasına izin vermediler. Gazla, saldırılarla ‘Vekil bile olsalar süpürün’ talimatlarıyla Meclis önünden uzaklaştırıldılar.

Dün öğleye doğru Meclis önünde yaşanan bu tablo Meclis çatısı altında oynanan oyunu tek başına göstermeye yeter. Halktan bir şey kaçırmıyorsanız, halka faydalıysa neden korkuyorsunuz. Dün sergilenen tavır bu çatı da sergilenecek, oyunun ve tiyatronun ilk gün reklam gösterimiydi. Nasıl başladılarsa öyle götürecekler.

330’u bulurlarsa OHAL şartlarında bir kampanya ile Kenan Evren’in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak.

Dün eş başkanımızın bir başvurusu vardı. Oy kullanmak istediklerini Meclis başkanlığına bir fax ile ilettiler. Ama duymazlıktan gelindi oturumu yöneten başkan tarafından. Sadece oturumu yöneten başkan değil partiler adına konuşanlar da. Sanki bu ülkede 11 vekil cezaevinden değilmiş gibi, hakları yokmuş gibi böyle bir görev ile toplum onları yetkilendirmemiş gibi duymazlıktan geldiler. Siyasi ahlakınız bitti diye, dayanışmadan mahrumsunuz diye bizde mi arkadaşlarımızı unutacaktık.

‘Hayır’ oyu vermenin 4 şekli vardır. Birincisi gidersiniz ret oyu verirsiniz, ikincisi gidersiniz zarfı geçersiz oy ile atarsınız, üçüncüsü boş oy atarsınız, dördüncüsü de ‘Biz bu oyunda yokuz’ dersiniz oy kullanmazsınız. İzin verin de nasıl bir ‘Hayır’ diyeceğimize biz karar verelim.

Biz sandığa giderken sizin pis ilişkilerinizin öznesi ya da aktörü değiliz. Halk bizi buraya neyle görevlendirdiyse onu yapıyoruz.”