Son Dakika Haberler

Hükümetin Yeni Eylem Planı!

Başbakan Davutoğlu, ekonomide yeni eylem planını açıkladı

Hükümetin Yeni Eylem Planı!
Okunma : 92 views Yorum Yap

Başbakan Ahmet Davutoğlu ekonomide dönüşüm programının ikincisini açıklıyor. Davutoğlu plan çerçevesindeki maddeleri açıkladı.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları:

* Büyümenin büyük ölçüde ihracata dayalı olması önemli. Nitelikli büyüme kompozisyonu sürdürülebilir büyüme açısından önemli bir işaret.

* Merkezi yönetim bütçe açığının GSYH içindeki payı düşüşüne devam edecek

* Petrol fiyatlarındaki düşüşü vatandaşa yansıtıyoruz

*2015′de petrol fiyatlarının hangi düzeyde olacağı ile ilgili alternatif bütün modellerle, olası iniş-çıkışlara anlık tepki verebilmek için hazırlıklıyız. Kesinlikle petrol fiyatlarında düşüşten kaynaklanan bir gevşeme olmayacak.
“Uluslararası yükümlülükleri gözeterek lüks ve/veya ithalat yoğunluğu yüksek malları tespit edecek ve caydırıcı vergilendirme yapacağız” diyen Başbakan Davutoğlu, “İçeride teknoloji yoğun, verimliliği artan sanayilere destek verirken dışardan gelecek lüks tüketim mallarına yönelik caydırıcı vergilendirmeler yapacağız” şeklinde konuştu.
Davutoğlu, “Özel amaçlı tasarruf mekanizmaları gerçekleştireceğiz. Altın bankacılığını geliştirecek ve destekleyeceğiz. Finansal istikrar gözetilerek ihtiyaç duyulan alanlarda kredi düzenlemelerine ilişkin çalışmalara devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Verimlilik algısını geliştirmeyi, üretim süreçlerini iyileştirmeyi, katma değeri artırmayı amaçladıklarını belirten Başbakan Davutoğlu, “Bu çerçevede sanayi sektöründe toplam faktör verimliliğinin büyümeye katkısını yüzde 20′nin üzerinde tutmaya kararlıyız ” dedi.

Başbakan Davutoğlu, bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştıracaklarını kaydederek, hayat sigortalarının ve 1 yılı aşan özel sağlık sigortalarının geliştirilmesi için politika seçeneklerini değerlendirdiklerini ve bunları devreye sokacaklarını belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Gayrimenkul rantlarından kamunun pay almasına yönelik çalışma yapacağız” dedi.
Ekonomideki dönüşüm programı çerçevesinde Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı eylem planları şöyle:

*Üretimde verimliliğin artırılması,

*Yurtiçi tasarrufların artırılması,

*İstanbul uluslararası finans merkezi olması,

*Kamu harcamaların rasyonelleşmesi,

*Kamu gelirlerini kalitesi,

*İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ,

*İstatistiki bilgi altyapısı