Son Dakika Haberler

Hülya Güntaş Direnen İşçilerle Dayanışmada.

Sarıyer'den 2. Bölge milletvekilliği için CHP'den Aday Adaylığını açıkladıktan sonra çalışmalarına hız veren Hülya Güntaş grev ziyaretinde.

Hülya Güntaş Direnen İşçilerle Dayanışmada.
Okunma : 164 views Yorum Yap

Sarıyer’den 2. Bölge milletvekilliği için CHP’den Aday Adaylığını açıkladıktan sonra çalışmalarına hız veren Hülya Güntaş grev ziyaretinde.

Kısa bir süre içinde tanınırlığını yükseltip, 2. bölgede bir çok kişinin diline düşen ilk adaylığını açıklayan Kadın Aday Adayı olması ile tanınan Hülya hanım söylemlerine denk düşen çalışma şekli ile alanda var olmaya devam ediyor.

CHP’nin sol parti ve kendisinin solcu olduğunu her fırsatta dile getirip, sendikacılığını ön plana çıkaran Hülya Güntaş, hakları için greve giden metal işçileriyle dayanışma için bağlı bulunduğu Eğitim-Sen ile Küçükköy Elma Bahçesinde Ejot Tezmak İşçileri ile dayanışmada bulundu.

İşçilerin hak mücadelesine katkı ve destek sunmanın kendisi için çok büyük bir önem taşıdığını belirten Hülya hanım şu açıklamalarda bulundu.

“Direniş çadırı kurup hak mücadelesi için greve gitme kararı alan Ejot Tezmak işçilerinin haklı ve onurlu direnişini selamlamak için onlara destek olup talleplerini önemsediğim için buradayım. Türkiye’de sendikalı olmanın ve sendikalı olup hak mücadelesi vermenin zorluklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Zaman zaman işçiler yasaların izin verdiği ve ellerinde kalan bir kaç kırıntı ile bu tarz hak arama yollarına başvuruyorlar, oysa olması gereken Türkiye’de iş ve işçi haklarının daha büyük yasalarla teminat altına alınması olmalıdır, patronların keyfi uygulamalarının önüne geçmek, en azından işverene tanınan haklar kadar hakların işçilerede tanınması gerekmektedir. Ama maalesef bırakın hak tanımayı, mevcut olan kısmi haklar dahi ne uygulanıyor, nede korunuyor. Durum böyle olunca da burada yaşanan hak gaspları kaçınılmaz oluyor. Ben aday adaylığı konusunda karar verdiğim zaman tüm bu konuların çözümü ve yasaların korunması ışığında ilkeler belirledim. Bu doğrultuda da burada bulunuyorum. İşverenin burada eylemde bulunan işçilerin sözleşme sürelerini 3 yıla çıkarmak istemesi ve zaten açlık sınırı altında aldıkları maaşlara üç yıl için 100 TL gibi bir rakam ile zam yapmak istemesi kabul edilemeyecek bir durum. Bunu kabul etmeyen bu işçi kardeşlerimizde buna karşı çadır kurup direnişe geçmişler. İnanıyorum ki kararlı mücadeleleri onları başarıya ulaştıracaktır. Bizlerde her zaman arkalarında olmaya devam edeceğiz. Onların bu onurlu mücadelelerini saygı ile selamlıyor, başarılar diliyorum.”

Sarıyer Gözlem.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)