Son Dakika Haberler

İlkokul 2’nci sınıflarda Arapça dersi başlıyor

2016-2017 öğretim yılında ilkokul 2'inci sınıftan başlayarak Arapça dersi verilecek.

İlkokul 2’nci sınıflarda Arapça dersi başlıyor
Okunma : 88 views Yorum Yap

‘Yabancı dil eğitimi amacıyla’ verilecek olan Arapça derslerinin içeriğini ise Din Öğretimi Genel Müdürlüğü hazırlıyor. Zorunlu olup olmayacağı da henüz belli değil.

2016-2017 öğretim yılında 2’nci sınıf öğrencileri Arapça dersi alacak. Dersin konma amacı ‘Yabancı dil’ olarak gösterilirken, dersin içeriğini Din Öğretimi Genel Müdürlüğü hazırlıyor. Derslerde ayet ve hadisler yer alacak. Arapça dersinin zorunlu olup olmadığı da henüz net değil.

 

“SEÇMELİ DE OLSA ZORLAMA OLACAK”

 

Sözcü’den Yurdagül Uygun’un haberine göre Arapça derslerinin ilkokul 2’nci sınıftan 8’inci sınıfa kadar okutulacağını, yabancı dil kapsamında düzenlendiğini, buna karşın müfredatı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığını kaydeden Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Bu programın ayrıntısında öğrencilere Arapçayı değil, ayet, hadis güzel sözlerle öğretmek amaçlanıyor. Dil öğreniminden çok din eğitimi kapsamında başlatılacağı görülüyor. Her ne kadar seçmeli gibi görünse de imam hatip ortaokullarını, liselerini seçmeye zorlamak için yapılan ikna odaları dikkate alındığıda tamamının seçmesi için yine ikna ve zorlamanın devreye gireceğini görüyoruz” diye konuştu.
 
TEPKİLER İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE İNECEK

 

İlkokul ikinci sınıftan itibaren başlayacak Arapça derslerinin hükümetin hedeflediği toplumsal model için okulları ve ilkokul öğrencilerini malzeme olarak kullanacaklarının bir göstergesi olduğunun altını çizen Karaca, şöyle devam etti: “Eğitimin onlarca soruncu varken AKP’nin eğitimi dinselleştirme çabası burada bir kere daha karşımıza çıkıyor. Ancak ciddi tepkiler ortaya çıkacak. Liselilerin başlattığı ve ailelerin destek verdiği tepkiler, ilkokul öğrencileri ve onların velilerine kadar inecek.”

 

Diğer yandan, Arapça derslerini 400 binin üzerinde Arapça sertifikasına sahip ancak öğretmen olmayan kişilerin vereceğini kaydeden Karaca, bunun da büyük bir hukuksuzluk olduğunu kaydetti.

 

2’İNCİ SINIFTAN 8’İNCİ SINIFA KADAR

 

Uygulamanın eğitim sisteminin her gün değişmesine yeni bir örneğin daha olduğunu söyleyenEğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz ise, “Önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren kademeli olarak 2-3-4. sınıflarda Arapça dersi okutulacak. Arapça dersi okutulması; haftalık ders saati, seçmeli ders kavramı, temel eğitim ve yabancı dil eğitimi gibi önemli konularda yeni tartışmalar ortaya çıkarıyor. MEB’in kararından, eğitimin niteliğini artırıcı önlemler almak yerine kendi özel gündemini izlemeye devam ettiği anlaşılıyor. Kararda, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün yazısı üzerine MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nda görüşülen İlköğretim Arapça Dersi 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda öğretim programının, 2016-2017 öğretim yılından itibaren 2. ve 5. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacağı belirtildi” dedi.

Kaynak: İlkokul 2’nci sınıflarda Arapça dersi başlıyor