Son Dakika Haberler

İngiltere, ‘cihatçı gelinler’i konuşuyor

İngiltere, henüz reşit bile olmayan genç kızların İslamcı örgütlere katılmak üzere ülkelerini terk etmelerinin şokunu yaşıyor. Son olarak 15 yaşındaki Müslüman genç kız Yusra Hüseyin, IŞİD'e katılmak üzere evini terk etti. Hüseyin'in, Türkiye'de olduğu iddia ediliyor.

İngiltere, ‘cihatçı gelinler’i konuşuyor
Okunma : 135 views Yorum Yap

İngiltere, henüz reşit bile olmayan genç kızların İslamcı örgütlere katılmak üzere ülkelerini terk etmelerinin şokunu yaşıyor.

15 yaşındaki Yusra Hüseyin, Irak Şam İslam Devleti(IŞİD) militanlarına katıldığı düşünülen son Britanyalı genç kız oldu. Diş hekimi olmayı hayal eden genç öğrencinin şu anda Türkiye’de, cihatçı militanlarla buluşmak için Suriye’ye geçme hazırlığında bulunduğuna inanılıyor. Bunu yapan tek genç Müslüman kız Yusra da değil.

Manchesterlı 16 yaşındaki ikiz kardeşler Zahra ve Samla Halane’nin de Haziran ayında Suriye’ye gittiği düşünülüyor. Glasgow’da yaşayan, doktor olma hayalleri kuran bir öğrenci olan 20 yaşındaki Aksa Mahmud’un da Suriye’de 60 genç kadınla birlikte sadece kadınlardan oluşan bir çeteye üye olduğu biliniyor.

Britanya, her ay bir başka başarılı genç Müslüman kızın bir IŞİD militanıyla evlenip “cihatçı gelin” olmak üzere ülkeyi terk ettiği haberiyle karşılaşıyor.

Telegraph’dan Radhika Sanghani, ‘cihatçı gelin’ olarak adlandırılan, okullarını bırakıp İslamcı çetelere katılmak üzere Suriye’ye giden genç kızların yaşıtlarıyla konuştu*.

Sanghani, Britanyalı Müslüman genç kızların, eğitimli gençlerin cihatçıların safına geçmelerine ilişkin ne hissettikleri sorusuna şöyle yanıtlar aldı;

17 yaşındaki öğrenci Zarah Choudhry:
“Bıktım usandım bundan. Bence iğrenç bir şey bu. Olup bitenler beni gerçekten korkutuyor. Benim erkek kardeşim de bu kızla aynı yaşta. Kardeşimin onun yerinde olduğunu hayal bile edemiyorum. Yıkılırdım herhalde. Düşüncesi bile korkunç. Orada kadınlar, Müslüman kadınlar pek hakka sahip değil… Burada çocuk olmaya hakkımız var. Hüseyin de bir çocuk, ama şimdi çocukluğu heba oldu.”
19 yaşındaki öğrenci Sabah Choudhry:
“Kendi tabirleriyle ‘şehit’ olan cihatçı gelinlerin doğrudan cennete gideceğine dair bir inanış var… Benimle aynı Batılı sistemde eğitim almış birinin bunu yapabilmesine hayret ediyorum. İnsanların yetiştirildiğimiz normlardan sapmaları çok tuhaf. Bu adamlarla evlenmeleri gerektiklerini düşünmeleri beni sinirlendiriyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)