Son Dakika Haberler

İstanbul depremi ne zaman olacak?

Prof. Dr. Timur Ustaömer ve Prof. Dr. Haluk Eyidoğan meydana gelen depremler hakkında önemli bilgiler verdi.

İstanbul depremi ne zaman olacak?
Okunma : 755 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Prof. Ustaömer, “Sismik aktivite devam ediyor” derken, Prof. Eyidoğan da “Büyük deprem sadece İstanbul’da olmayacak” diye uyardı…

İstanbul’da meydana gelen 4,2 ve 5,8 büyüklüğündeki iki depremin ardından, Türkiye’nin birçok yerinde de farklı büyüklüklerde depremler oluştu. Deprem korku ve panik yaratırken, akıllarda “beklenen büyük İstanbul depremi” var.

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Ustaömer ve İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan yaşanan son depremleri ve Türkiye’nin üzerinde bulunduğu fay hatlarını değerlendirdi.

Haberturk.com’dan Ahmet Küçük’ün haberine göre İstanbul’da 24 Eylül’de ve 28 Eylül’de meydana gelen iki depremin ardından Türkiye’nin farklı noktalarında da çeşitli büyüklüklerde depremler meydana geldi. AFAD’dan edinilen verilerle birlikte Türkiye’nin fay hatları üzerinde oluşan depremler şöyle oldu:

“AKTİF FAY HATLARI ÜZERİNDE SİSMİK AKTİVİTE SÜRÜYOR”

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Ustaömer, İstanbul’daki depremlerin, diğer bölgeleri tetikleyip tetiklemediği konusunda, “Yukarıdaki haritalarda Şubat 2019 ve Eylül 2019 tarihlerinde meydana gelmiş depremlerin dağılımı yer alıyor. Bu haritalardan da görüleceği gibi farklı bölgelerde gözlenen depremler Silivri açıklarında meydana gelen depremlerden önce de olagelmektedir. Bunun nedeni Türkiye’nin aktif fay ağıyla kat edilmesidir. Bu fayların aktif fay olarak sınıflanmaları zaten üzerlerinde sürekli bir sismik aktivitenin gözlenmesindendir” dedi.

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, “Büyük deprem İstanbul’da olmayacak. O İstanbul dahil Marmara Denizi çevresindeki tüm illeri ve yerleşimleri etkileyecek ve afete dönüşecek bir deprem olacak. 7,4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi nasıl ki 100 km ötedeki Avcılar’da büyük kayıplara neden olduysa, işte o İstanbul için beklenen deprem de benzer uzaklıklarda önemli kayıp ve hasarlara neden olacak” dedi.

“Önümüzdeki 30 yılda büyüklüğü 7.0 ve daha fazla olabilecek bir depremin olma olasılığı yüzde 65.

“Büyük deprem olacak mı?’ sorusu yerine ‘Büyük depremlere ne kadar hazırız?’, ‘Şehirlerimizin afet risklerini azalttık mı?’, ‘şehirlerimizin imar planlarını risk azaltma öncelikli yapıyor muyuz?’, ‘Uluslararası afet politikalarının neresindeyiz?’, ‘Yapı müteahhitliği yasası neden çıkmıyor?’ ve ‘Yapı denetim nasıl işliyor ve ne tür sorunları var?’ vb. soruların saatlerce tartışıldığını göremiyoruz.”

Türkiye ve yakın çevresi depremlerinin neden olduğu sismik enerjinin (Joule) çıkışının yıllar itibariyle değişimi

“BÜYÜK DEPREM OLMA OLASILIĞI YÜKSEK”

Prof. Eyidoğan şunları söyledi:

“Sismik enerji değişimi incelendiğinde 1900-1960 yılları arasında Türkiye ve yakın çevresinde sismik enerji çıkışının oldukça yoğun olduğu gözlenmekte. Bu dönemde büyüklüğü 7,0 ve daha büyük 19 deprem sayıyoruz. 1960 sonrası deprem enerji çıkışı sistematik olarak azalmakta. 1975-1980 yılları arasında sismik enerji hafif yükselmiş, sonra tekrar düşük seviyede seyretmiş ve 1990’larda hafif bir artış dönemine girmiş. 199 Gölcük ve Düzce depremleri ile Van depremiyle sismik enerji çıkışı yükselme eğilimi göstermekle beraber günümüze kadar hafif bir azalma eğilimi söz konusu” dedi.

Haberin tamamı için Kaynak: İstanbul depremi ne zaman olacak? Jeologlar uyardı!