Site icon Sarıyer Gözlem

İstanbul’da coşkulu 1 Mayıs

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB önderliğinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen kutlamalar, Bakırköy Halk Pazarı alanında yapıldı.

 

Aralarında DİKS, KESK, TMMOB, TTB, Birleşik Haziran Hareketi, Çarşı Grubu, Sol Açık, CHP, HDP üyeleri kortejler halinde sahne önüne geldi. Sendikalar ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin alandaki yerlerini almasının ardından program, saygı duruşu ve ardından koronun 1 Mayıs Marşı ile Enternasyonel Marşı’nı okumasıyla başladı. Programda DİSK Genel Başkanı Kani Beko konuştu.

Diğer konuşmaların ardından  çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ortak bildirisi Türkçe ve Kürtçe olarak okundu.

HDP’li gruba polis müdahalesi

1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Bakırköy’deki halk pazarı alanına yürüyen HDP’liler ile polis arasında arama noktasında tartışma çıktı. İkinci arama noktasında yaşanan tartışma büyüyünce polis müdahalede bulundu. Polis, gruba biber gazı ile müdahale etti.

 Meşaleyle alana girmelerine izin verilmeyen Fenerbahçeliler eylem yaptı

1 Mayıs kutlama alanına polis, Fenerbahçe taraftar grubunun meşale ile girmesine izin vermedi. Arama noktasında meşale ile girmek için polisle bir süre tartışan gruptan birkaç kişi bunun üzerine E-5 üzerinde, arama noktasına yakın bir yerde meşaleleri yakarak slogan attı. Meşaleli gruba arama noktasında bulunan taraftar arkadaşları destek verdi. Bir süre slogan atarak meşale yakan taraftarlar, tekrar arama noktasına gelerek arkadaşlarına katıldı. Fenerbahçeli taraftar grubu ellerindeki pankartla kutlama alanına girdi.

Kaynak:  İşçiler Bakırköy’de

Exit mobile version