Site icon Sarıyer Gözlem

İşte 2023’e kadar sağlık turizminde hedef 

ANKARA (ANKA) -Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı’nın faaliyet raporuna göre, Türkiye’nin 2023 yılı hedefi 2 milyon yabancı hastanın gelmesi ve 20 milyar dolar gelire ulaşması. Bu miktarın yüzde 10’unun kamu hastanelerinden gelmesi bekleniyor.

8 – 14 Nisan her yıl Sağlık Haftası olarak kutlanıyor. EMITT, Türkiye’de sağlık turizminin yol kat ederek daha fazla gelire ulaşmasına ve böylelikle ülke ekonomisine katkısının artmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran ve Kuveyt’in aralarında bulunduğu 30’a yakın ülkeden gelecek sağlık turizmi profesyonellerini, turizm sektörü temsilcileriyle bir araya getirecek EMITT, yeni işbirliği fırsatlarının yaratılmasına olanak sağlayarak, ülke ekonomisine katkıda bulacak.

Türkiye’nin lider sektörlerinde lider fuarlar düzenleyen ITE Turkey bünyesinde yer alan EUF – E Uluslararası Fuarcılık tarafından organize edilen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT; ülke pavilyonları, Türkiye’nin Tatil Noktaları, Sağlık Turizmi Noktaları, Tur Operatörleri, acenteler ve otelleri bir araya getirdi. 70’e yakın ülkeden 4 bin 500 katılımcı firmanın katıldığı EMITT, yeni iş anlaşmaları, rezervasyonlar ve iş birliklerinin yapılmasını sağladı.

8 – 14 Nisan Sağlık Haftası’nda sağlık turizminin önemine değinen ITE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, “21. EMITT Turizm Fuarı’nda katılımcı ve ziyaretçiler Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran ve Kuveyt’in aralarında bulunduğu 30’a yakın ülkeden gelen sağlık turizmi profesyoneliyle tanışma ve iş birliği yapma olanağı sağlayacak. Sağlık Turizminde Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sağlayabilecek önemli bir potansiyel var. Bunu harekete geçirmek ve canlılık kazandırmak için EMITT olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

-“2018’E KADAR, 150 BİN YABANCI TURİSTİN TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETMESİ BEKLENİYOR”-

2018 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanan Onuncu Kalkınma Planı’nda da Sağlık Turizmine de geniş yer veriliyor. Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Programı Eylem Planı’nda; termal turizmde 100 bin yatak kapasitesine ulaşılması ve 1 milyon 500 bin yabancı termal turiste hizmet sunularak 3 milyar dolar gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Aynı planda medikal turizmde dünyanın ilk 5 destinasyonu içerisinde olunması, 750 bin medikal yabancı hastanın tedavi edilmesi ve medikal turizmde 5,6 milyar dolar gelir elde edilmesi de yine hedefler arasında yer alıyor. 2018 yılına kadar, ileri yaş turizminde 150 bin yabancı turistin Türkiye’yi ziyaret etmesi ile de 750 milyon dolar gelire ulaşılması bekleniyor.

T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı’nın 2012 yılında yayınladığı faaliyet raporunda 2023 yılı hedefi 2 milyon yabancı hastanın gelmesi ve 20 milyar dolar gelire ulaşılması olarak belirtiliyor. Bu miktarın yüzde 10’unun ise kamu hastanelerinden gelmesi bekleniyor. Rapor, Türkiye’de, 2008’de 74 bin 93, 2009’da 91 bin 961, 2010’da 109 bin 678, 2011’de 156 bin 176 ve 2012’de ise 210 bin yabancı hastanın ücretli olarak tedavi gördüğünü ortaya koyuyor. 2011 yılında Türkiye hastanelerinde 107 farklı ülkeden yabancı uyruklu hasta tedavi gördü. Türkiye, sağlık turizminde; kaliteli ve ekonomik fiyatlar ile sağlık hizmet sunumunda dünyada lider bir ülke olmayı hedefliyor. Türkiye’de sağlık turizmini güçlendirmek için kısa ve uzun vadeli planlarla önemli aksiyonlar alınıyor.

ITE Group’un “Turizm ve seyahat” alanında beş ülkede düzenlediği, bölgelerinin en büyükleri olan sekiz fuar sayesinde sektörde özel bir uzmanlığı yer alıyor. ITE Turkey ise EMITT Turizm Fuarı’nın 20 yıllık tecrübesine ve uzmanlığına sahip bulunuyor. ITE Group’un sağladığı güçlü küresel ağ ile ITE Turkey’in deneyimi ve portföyünü birleştiren EMITT, sağlık turizm sektörü için daha güçlü bir sinerji yaratmaya devam edecek.

 

 

 

 

 

Kaynak: İşte 2023’e kadar sağlık turizminde hedef 

Exit mobile version