Son Dakika Haberler

İstinye – Çubuklu araba vapuru seferleri başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), köprü trafiğini rahatlatmak için iki yaka arasında denizden araç geçişlerine yöneldi.

İstinye – Çubuklu araba vapuru seferleri başlıyor!
Okunma : 309 views Yorum Yap

Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından alınan kararla İstinye ve Çubuklu arasında arabalı vapur seferleri başlayacak.

İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan köprü trafiğinin rahatlatılması için yeni kararlar alınmaya devam ediliyor. Deniz trafiğini rahatlatmak amacıyla yeni bir arabalı vapur hattı hizmete alınacak. İBB ve UKOME kararı ile iki yaka arasında yeni bir arabalı vapur seferi başlıyor. Çubuklu-İstinye arasında başlayacak olan arabalı vapur seferi deniz trafiğini oldukça rahatlatacak. Birkaç ay içinde başlayacak olan İstinye-Çubuklu arasında kurulacak olan yeni arabalı vapur hattı, günlük yaklaşık 8.000 ila 10.000 aracın deniz üzerinden iki yaka arasında geçişine olanak sağlayacak. 1,1 mil mesafesi bulunan hatta tek yönde 63, her iki taraftan günlük 100’ün üzerinde pik saatlerde ortalama 10 dakikada bir yapılması planlanıyor. Proje birkaç ay içinde hizmete girecek.

Toplu ulaşıma entegre

Yeni hat kapsamında ilk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla hizmet verilecek.  Böylece, İstanbul Boğazı’nın kuzey bölümünün trafiği rahatlamış olacak. Bu uygulamayla, özellikle Maslak, Levent, Sanayi Mahallesi ve İstinye’deki iş yoğunluğu hafifleyecek. Proje Beykoz, Çubuklu ve Kavacık noktalarına kısa sürede erişilmesini sağlayacak. Boğaz ve köprü trafiğine girilmeden deniz yoluyla karşı yakaya geçişin sağlanacağı hat için, İstinye ve Çubuklu İskeleleri’ne ulaşmak isteyen yayalar için İETT ring hatları planlanıyor. Hat, diğer otobüs,  metro toplu ulaşım araçlarıyla da entegre edilecek. Projenin İstinye ve Çubuklu lokasyonlarındaki araç istif sahaları ve iskele kazıklarının hazırlanmasına devam ediliyor.

Hedef 10 bin araç

 İstinye-Çubuklu arasında gerçekleşecek olan arabalı vapur seferleri, ilk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 araba vapuruyla başlayacak. Bu hatta günde 8-10 bin arasında araç taşınması hedefleniyor. Proje kapsamında yeni vapurların yapılması da gündemde. İstinye-Çubuklu arasında ilk etapta kiralama yöntemiyle 3 arabalı vapurla hizmet verilecek. daha sonra ise yeni gemiler yapılacak.


İBB yoğun mesai harcıyor

İBB’nin araba vapuru seferleri için gerekli altyapı ve yol çalışmaları hızla devam ediyor. İstinye’de bulunan Kıyı Emniyet Müdürlüğü taşınırken, eski Tersane Durağı’nın yanındaki yol da gidiş- geliş olmak üzere genişletiliyor.

Kaynak: Sarıyer Posta

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)