Son Dakika Haberler

İzmir’de cemevi kararı.

İzmir Konak Belediye Meclisi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda

İzmir’de cemevi kararı.
Okunma : 210 views Yorum Yap

İzmir Konak Belediye Meclisi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda cemevlerinin ibadet yeri kabul edilmesi ve belediye olanaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanmasını oy çokluğuyla kabul etti.

Önergeye Ak Parti Grubu ret oyu verdi.

Konak Belediye Meclisi şubat ayı meclis toplantısında tartışmalara neden olan kararlar alınırken, gündem dışı konularda da sözlü atışmalar yaşandı.

Cemevlerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı doğrultusunda ibaret yeri kabul edilmesi ve belediye olanaklarında diğer ibadethaneler gibi yararlanabilmesi konusuda verilen önergeye Ak Parti Grubu olumsuz yaklaştı. AK Parti Grup Başkan Vekili Ömür Şanlı, Hükümet’in bu konuda bir düzenleme hazırlığında olduğunu, bunun beklenmesi gerektiğini söyledi. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise AİHM kararının kesin ve açık olduğunu, Hükümetin de Alevi açılımı yaptığını belirterek, “Laik bir hukuk devletined herkesin inancını özgürce yaşaması teminat altına alınmıştır. Bu önerge AİHM kararı doğrultusunda onaylanmıştır” dedi. Önerge AK Parti Grubu’nun ret oylarına karşın oy çokluğuyla onaylandı.

YÜKSEKOVA KARDEŞ KENT Mecliste Hakkari’nin Yüksekova Belediye Meclisi’nin aldığı Konak Belediyesi ile kardeş kent olma kararı doğrultusunda Konak Belediyesi’nin de Yüksekova ile kardeş kent olma kararı oylandı.

Oybirliğiyle Yüksekova Belediyesi ile kardeş kent ilişkisi kurulması kararı verildi. AK Parti Grup Başkanvekili Şanlı, kararı çok olumlu bulduklarını, tebrik ettiklerini söyledi. Şanlı, “Umarım Konak’taki bu yaklaşımı CHP TBMM’de açılım sürecinde de gösterir” dedi. Yüksekova Belediyesi’nde BDP’li Başkan Ruken Yetişkin görev yapıyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)