Site icon

Kadıköy Belediyesi’ne yeşil cezası

RIFAT DOĞAN – DİKEN /
Kadıköy’ün önemli yeşil alanlarından Meteoroloji Müdürlüğü arsasına dört gökdelen inşa eden Taşyapı İnşaat, Kadıköy belediyesine açtığı tazminat davasını bilirkişi raporuyla kazandı.

Kadıköy’deki arsada ayrıcalıklı imar kullanan Taşyapı İnşaat, Kadıköy belediyesine ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 milyon lira maddi, 1 milyon lira da manevi tazminat davası açmıştı.

İstanbul Anadolu 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada görevlendirilen bilirkişi ise rekor bir zarar belirledi. Bilirkişi raporuna göre 2007 ve 2010 yılları arasında 30 aylık süre içinde inşaatın tamamlanamamasından Kadıköy belediyesi sorumlu tutuldu.

Taşyapı’nın imara aykırı plan değişikliklerini onaylamayan ve kamu adına dava açan Kadıköy belediyesinin yaptırımları bilirkişi tarafından ‘zarara uğratmak’ olarak belirtilirken aynı raporda Taşyapı’nın ‘basında çıkan olumsuz yazılar nedeniyle satış yapamadığı’ belirtildi.

Kadıköy belediyesinin bilirkişi raporuna itirazı ve yeni bir heyetten yeni bir rapor ya da ek rapor alınması yönündeki talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Bunun üzerine Taşyapı’nın imara aykırı bir şekilde kaçak bina yaptığını belirten Kadıköy belediyesi avukatları, karşı itirazların değerlendirilip ek rapor alınmadığını da hatırlatarak, açılan davanın görev ve esas yönünden reddini talep etti.

Avukatların itirazlarını reddeden İstanbul Anadolu 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi, Kadıköy belediyesinin 101 milyon 859 bin lira maddi tazminat ödemesine karar verdi.

Kadıköy belediyesinin 2017 tahmini bütçesi 526 milyon. Yani, Taşyapı’ya ödenmesi istenen tazminat Kadıköy belediyesi 2017 bütçesinin beşte birini oluşturuyor.

Nuhoğlu: Tanımayacağız

Karara ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, ‘kamu iradesinin yok sayıldığını’ belirterek ‘içler acısı’ diye nitelediği kararı tanımayacaklarını söyledi.

Nuhoğlu şöyle devam etti: “Hem kamuya ait olan yeşil alanı alacak ve buraya ayrıcalıklı imar kullanarak yapı yapacaksın, hem de 9 bin metrekareye yakın fazla inşaat yapacaksın. Bir de üstüne seni kamu adına uyaran bir belediyeye tazminat davası açacaksın. Böyle bir şey kabul edilemez. Mahkemenin böyle bir karar vermesi akıl tutulmasından başka bir şey değil. Söz konusu firmanın bakanlıktan aldığı iskanın yürütmesi mahkeme kararıyla durdurulmuştur. Mahkemece hükmedilen tazminat miktarı soruşturma sürecinde bilirkişi raporlarında belirtilmeyen bir miktar. Taşyapı duruşmadan üç gün önce tazminat tutarını biliyormuş gibi bu miktar üzerinden dava harcı yatırıyor. Firma mahkemenin belirlediği tazminat tutarını dava süreci tamamlanmadan nasıl bilebilir? Bu şaibeli bir durumdur.”

‘Susmayacağız’

Davayla kamu çalışanlarının korkutulmaya ve baskı altına alınmaya çalışıldığını savunan Nuhoğlu, cezanın Kadıköy belediyesine değil, tüm Kadıköylülere verildiğini savundu.

Nuhoğlu sözlerini şöyle bitirdi: “Bizden kamu adına konuşmamamızı, kamunun haklarını savunmamamızı istiyorlar. Bizden susmamızı istiyorlar. Susmayacağız. Kadıköy için Kadıköylülerle birlikte mücadele edeceğiz.”

Exit mobile version