Son Dakika Haberler

Adliye Önünde Darpa suç duyurusu

ÇHD’den avukat Zeycan Balcı’yı darp ederek belindeki iki omur kemiğinin kırılmasına neden polis ve ona emir veren amirleri ve yetkililer hakkında suç duyurusu yapıldı.

Adliye Önünde Darpa suç duyurusu
Okunma : 63 views Yorum Yap

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden avukat Zeycan Balcı’yı adliye önündeki basın açıklaması sırasında darp eden ve bel omurlarındaki kemiklerine kırılmasına neden olan polis hakkında suç duyurusu yapıldı.

Avukat Gökmen Yeşil imzalı dilekçede ayrıca, basın açıklaması yapan avukatları darp etmeleri için polise talimat veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, avukatlara saldırı talimatı veren Çevik Kuvvet Amiri ve Sivil Polis Amiri ve avukatlara saldırı talimatı veren İstanbul Adliyesi Güvenlik Amirleri hakkında da şikayetçi olundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına dün verilen dilekçede, polislerin ve emri verenlerin şu suçlardan soruşturulmaları istendi: Türk Ceza Kanunu’nun 94. maddesindeki “işkence”, TCK 257. Maddesindeki “görevi kötüye kullanma” ve TCK’nın 125. maddesindeki tehdit ile 106. maddesindeki tehdit.

“Fiziki ve sözlü saldırı”

ÇHD üyeleri, avukatların yargılandığı ÇHD davasının 30 Mart’taki duruşması sonrasında, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinin C Kapısı önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Sonrasında olanlar, dilekçede şöyle anlatıldı:

“Balcı, ÇHD’nin yönetici ve üyelerinin yargılandığı İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada müdafilik yaptı.

Balcı ve diğer avukatlar duruşmaya dair izlenimlerini İstanbul Adliyesi önünde kamuoyu ve basın mensupları ile paylaşmak isterlerken kolluk kuvvetleri tarafından fiziki ve sözlü saldırıya uğradı.

Polisler, amirlerinin talimatı ile basın açıklaması yapmak isteyen 25 kadar avukata doğrudan saldırarak darp edip işkence yaptı. Ayrıca tehdit ve hakarette bulundu.

Polisin tekmeleri sonucu Balcı, bel kemiklerinden ikisinin kırılması nedeniyle kıpırdayamaz duruma geldi. Balcı’nın hareket edemediğini fark eden polis, saldırısını o an için durdurdu.

Adliyede ambulans olmasına rağmen bu ambulans gelmedi, dışarıdan ambulans çağırmak zorunda kaldık.

Polisler basın açıklaması yapmak isteyen avukatlara “DHKP-C avukatlarısınız” diyerek saldırdı. Balcı ve diğer avukatlar, görevlerini yaptıkları için baskıya ve saldırıya uğradı.”

Kamera görüntülerinin incelenmesi istendi

Dilekçede polislerin, Avukatlık Kanununa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3. Maddesine ve Türk Ceza Kanunundaki işkence yasağına ihlal ettiği belirtildi.

Savcılıktan şunlar talep edildi:

* Sorumlu memurlar ve amirlerin soruşturmanın salahiyeti açısından görevden uzaklaştırılması,

* Olay günü polislerin telsiz konuşmalarının celbi,

* Polis amirlerinin ifadesinin alınması,

* Çevredeki MOBESE kameraları, Emniyet personelinin çekim yaptığı kamera ile İstanbul Adliyesine ait güvenlik kamerası görüntülerinin celbi,

* Dicle Haber Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı, Anadolu Ajansı olmak üzere basın ajanslarına müzekkere yazılarak olay görüntülerinin celp edilmesi. (AS)

Kaynak: bianet