Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Kadın cinayetlerini protesto ettiler.

Eski eşi Fedai Baran tarafından kızının gözü önünde bıçaklanarak katledilen Emine Bulut cinayeti, CHP örgütleri tarafından protesto edildi.

Kadın cinayetlerini protesto ettiler.
Okunma : 131 views Yorum Yap

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı önünde toplanan çok sayıda parti üyesi ile olaya tepki gösterip, yapılan basın açıklaması toplantısına katılan vatandaşlar, Türkiye’de kadına uygulanan şiddete son verilmesini istediler.

KADIN CİNAYETLERİNİN NEDENİ ŞİDDETİ NORMALLEŞTİREN  ZİHNİYETİN SONUCUDUR”

CHP’nin tüm ilçe başkanlıklarında eş zamanlı olarak saat 12:00’de gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç şunları söyledi:

“Maalesef yine bir kadın cinayeti ve hafızamız yine bir çığlıkla, yine bir vahşetle tazelendi. Gün geçmiyor ki hergün bir kadın cinayetiyle uyanmayalım. Bu vahşet yıllardır artarak çoğalıyor. Yedi ayda bu vahşet 245 kişi olmuş. Her biri bir kadınımız, bir canımız. Bunlar sadece ‘ben boşanmak istiyorum’, ‘ben senin teklifini kabul etmiyorum’, ‘ben çalışmak istiyorum’ diyerek, kendi kişisel haklarını savunduğu için, maalesef erkekler tarafından veya aile fertleri tarafından katlediliyor. Hatta ‘seni seviyorum’ diyerek, sevdiği için öldüren erkekler var. Nasıl bir zihniyettir bu? Bu, kadınlarımızın yıllardır süregelen, kadın ve erkeği eşit görmeyen zihniyettir.. Namusu sadece kadın üzerinden tanımlayan, kadınlığı yalnızca anneliğe indirgeyen, çalıştırmayıp eve hapseden, ekonomik hiçbir özgürlük tanımayan, kadına şiddeti normalleştiren ve yasalarla koruyan bir zihniyetin sonucudur. Kadın üzerinden siyaset yapılmasının sonucudur. Biz bu günlere bu zihniyetle geldik. Bunlara kuvvet veren, bu cinayetlere cüret etmelerini sağlayan, sonunda başlarına bir şey gelmeyeceğine inanan güven ve inançtır. Biz bu gidişata artık dur diyeceğiz. Kadınlar üzerinden yıllardır yapılan siyasete, kadın ve erkeği eşit görmeyen zihniyete, eğitim ve sosyal yaşamda kadını ikinci sınıf gören zihniyete yeter diyoruz. Bu konuda toplumun her kesimine de görev düşüyor. Kadına şiddeti normal gösteren her türlü yayına ve söyleme gerekli tepkiyi göstermeliyiz.”

” MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Sarıyer Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç’de, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse tarafından hazırlanan basın bildirisini okuyarak, “ Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız. Alışmayacağız, susmayacağız. Bizler, kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek, çocuklar ağlamayacak” dedi.

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı binası önünde yapılan basın açıklamasına, parti üyelerinin yanısıra çok sayıda vatandaş ile parti yöneticileri katıldı.

Tuncay DAĞLI-Kent Yaşam

sariyerbelediyesi