Son Dakika Haberler

Kadın Eserleri Kütüphanesi 2017 Ajandası 100 Kadının Hayatını Anlatıyor 

Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin 2017 ajandası, çeşitli meslek gruplarından kadınların hayatlarını anlatan 100 oto/biyografik esere yer veriyor.

Kadın Eserleri Kütüphanesi 2017 Ajandası 100 Kadının Hayatını Anlatıyor 
Okunma : 167 views Yorum Yap

Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin 2017 ajandası, Türkiye’deki kadın seslerinin çeşitliliğini tarihe not düşüyor. Ajandada, çeşitli meslek gruplarından kadınların hayatlarını anlatan 100 oto/biyografik esere yer veriliyor.

Sinema oyuncusu Türkan Şoray’dan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kurucusu Türkan Saylan’a, ağır vasıta şoförü Leyla Ağaçkoparan’dan şair Nilgün Marmara’ya 100 kadının hayatı ajandada söyleşiler, sözlü tarih görüşmeleri, anılar ve özel arşiv belgelerinden hareketle hazırlanan eserler aracılığıyla anlatılıyor.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, “Seçmiş olduğumuz 100 kitapla birlikte, her biri kendi özgün mücadelesini içinde barındıran birbirinden farklı yaşam öykülerinin öznesi kadınlarla yeniden veya yeni tanıştık” diyor;

“Kiminin çocukluk ya da gençlik dönemleri Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanık olmuş, kiminin doğum tarihi Cumhuriyet’e denk düşmüş, kimi dünya savaşları görmüş, kimi sürgün hayatlar yaşamış… Bazılarının yolları kesişmiş ömürlük dost olmuş birbirlerine, bazıları etkilemiş bir diğerinin yaşamını… Avukat, doktor, soprano, ağır vasıta şoförü, tiyatro-sinema oyuncusu, balerin, dansçı, felsefeci, psikolog yazar, edebiyatçı, seslendirme sanatçısı, adliye muhabiri, gökbilimci, dil bilimci, din bilimci, gazeteci, astronom, Sümerolog, Türk müziği sanatçısı, şair, senarist, sosyolog, arkeolog, siyasetçi, insan ve kadın hakları savunucusu, mimar, ressam, öğretmen, çevirmen… Türkiye’de yaşamış ve yaşayan kadınların bir panoramasını oluşturacak seçimler yapmaya çalıştık.

“Umarız, bütün sınırlılıklarıyla elinizdeki bu seçki toplumumuzdaki kadın seslerinin çeşitliliğini yansıtmak açısından içtenlikli bir çaba olarak kabul edilebilir ve kadınların egemen kültür içinde yaşamak zorunda kaldıklarını yabancılaşmanın ötesine geçip kendi tanımladıkları, gerçeğe çok daha yakın imgeleri ve yaşam deneyimlerini dikkatlere sunarak kadınların kendilerini tarihe yazma çabalarına katkı sağlar.”

Her ajanda vakfa bağış olacak

Her ajanda, vakıf için bir bağış olacak. Karşılığında bağış makbuzu kesilecek. Ajandayı temin etmek için Kadın Eserleri Kütüphanesi’yle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. (ÇT)

 

 

Kaynak: Kadın Eserleri Kütüphanesi 2017 Ajandası 100 Kadının Hayatını Anlatıyor – kadın-lgbti

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)