Son Dakika Haberler

Kadın kolu başkanının oğlu Kabe resminden tutuklu!

CHP heyeti, Boğaziçi protestolarında tutuklanan öğrencileri ziyaret etti. Ziyarette çok ilginç bir ayrıntı Sarıyer gündemine damga vurdu.

Kadın kolu başkanının oğlu Kabe resminden tutuklu!
Okunma : 504 views Yorum Yap

CHP heyeti, Boğaziçi protestolarında tutuklanan öğrencileri ziyaret etti. Öğrenciler kendilerini ve yaşadıklarını anlattı…

Görüşmelerde Sarıyer’i ilgilendiren detay ise Sarıyer siyasetinde olay yaratacak cinsten. Kabe fotoğrafını yere koymaktan tutuklu bulunan öğrencilerden biri olan Doğu Demirtaş Ak Parti Sarıyer Kadın Kolları başkanı ve aynı zamanda Sarıyer Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi’nin oğlu olduğu ortaya iddia edildi.

Bir yerel gazetenin yaptığı habere göre ise Ak Parti Kadın Kolları başkanı Gamze Demirtaş olayların yaşandığı süreçte ani bir karar ile kadın kolu başkanlığı görevinden istifa ettiği belirtilmiş. Demirtaş’ın sağlık sorunlarını istifa nedeni olarak gösterdiği yazılmakta. İstifanın yaşandığı günlerde ise Boğaziçi üniversitesinde öğrencilerin direnişi ve Kabe fotoğrafının yere konması olayları ülke gündemine oturmuş, gelişmeler sonrası tutuklanan Doğu Demirtaş Ak Parti Kadın kolları başkanı Gamze Demirtaş’ın oğlu olduğu ortaya atılmıştı. İstifanın aynı süreçte gelmesi ise başka soruları gündeme getirmiş oldu.

İşte konu ile ilgili haberin ayrıntıları.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan yardımcıları Veli Ağbaba ve Gamze Akkuş İlgezdi, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’dan oluşan heyet; Bakırköy, Metris ve Maltepe cezaevlerinde Boğaziçi Üniversitesi protestolarında tutuklanan öğrencilerle görüştü.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre; heyet adına yapılan ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektöre karşı çıktıkları için anayasal hakkını kullanan öğrencilerin, gençlerin yürütme temsilcileri tarafından ‘terör örgütü üyesi’ ilan edildiği bir süreci yaşıyoruz. Bir anayasal hakkın kullanılmasının engellemeyle karşılaştığı, yasaklandığı bir süreci yaşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak barışçıl tüm protesto gösterilerinin yanında durmaya, bu gösterilere karşı kullanılan orantısız polis şiddetini teşhir etmeye ve haksız tutuklamalara karşı çıkmaya devam edeceğiz. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist ilan etmeyi normalleştirmeye ve itiraz kültürünü baskılamaya çalışmakta, politikalarına itiraz edenlerin sesini kesmek için tüm kamu gücünü seferber etmeye çalışmaktadır. Sözü olanın sözünü söylemekten çekinmeyeceği, protestonun hak olduğunun yeniden hatırlandığı, haksız tutuklamaların son bulduğu bir düzeni inşa etmek istiyoruz.”

BİRİNİN AİLESİ AKP’Lİ DİĞERİNİN MİLLİYETÇİ

Selahattin Can Uğuzeş: Boğaziçi Fizik’te okuyorum. Doğu’yla yan yana iki hücrede yatıyoruz, sesle satranç oynuyoruz. İki önceki oyumu MHP’ye verdim. Babam iyi bir MHP’liydi, şimdi İYİ Partili. Biz rektöre karşı sergi yaptık. Lisede 5 vakit namaz kıldım, Kabe meselesindeki hassasiyeti anlarım. Hukuksuz tutuklamayla gözdağı veremezler.

Doğu Demirtaş: Boğaziçi Fizik bölümünü kazandım. Ailem AK Partili. Annem Gamze Demirtaş, AK Parti’nin Sarıyer Kadın Kolları İlçe Başkanı. Kayyum rektöre karşı sesimizi duyuralım istedik. Bir yarışma yaptık, 400 eser geldi, ilk gelenler duvarlara asıldı, daha sonrakiler yere kondu. İnsanlar Kabe figürünün yerde olmasına sinirlendi, ertesi gün Kabe fotoğrafının asılmasını istedik. Eseri asan biz değiliz ama asılmasına ön ayak olan, asılmasını sağlayan kişileriz. Bakan Soylu bu kadar öğrenciyle nasıl helalleşecek?

Aynı zamanda Sarıyer Belediyesi’nde Meclis Üyesi olan Gamze Demirtaş, Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı resmi sayfasında hala kadın kolu başkanı olarak görüntülenmekte.

Kaynak: Kabe fotoğrafından tutuklanan Boğaziçili gençler hangi partili çıktı