Son Dakika Haberler

Kadına yönelik şiddet giderek artıyor!

2013, 2014 ve 2015 yılının ilk 6 ayında işlenen kadın cinayetlerinde her yıl artış olduğu açıklandı.

Kadına yönelik şiddet giderek artıyor!
Okunma : 64 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Adem YAZICI/ ANKARA, (DHA)- AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye genelinde 2013, 2014 ve 2015 yılının ilk 6 ayında Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine dayanarak işlenen kadın cinayetlerinde her yıl artış olduğunu açıkladı.

Bakanlık, kadınlara yönelik aile içi şiddetin nedenleri olarak yoksulluk, işsizlik, göç ve çarpık kentleşme gibi olgularla ilişkilendirildiğini belirtirken, toplumsal yapıya dayalı faktörlerin yanı sıra kadınların erkeklere ekonomik olarak bağımlı olmaları, kadınların kaynaklara erişiminin yetersiz, eğitim imkanlarına erişimde karşılaşılan sorunlar, kayıt dışı veya düşük ücretli işlerde istihdam veya istihdam imkanlarının sınırlılığı olarak belirledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun kadın cinayetleri ve aile içi şiddete yönelik soru önergelerini yanıtladı. Bakanlık, Tanrıkulu’nun, “Türkiye’de 2013-15 yılları arasında işlenen kadın cinayetlerinin sebepleri hakkındaki sorusuna şu yanıtı verdi:

“Türkiye’de kadın cinayetlerinin sebeplerine yönelik doğrudan yapılmış resmi bir araştırma bulunmamakla birlikte, Türkiye
Büyük Millet Meclisi bünyesinde kurulan ‘Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’ tarafından hazırlanan rapora göre çok boyutlu bir sorun olan kadına yönelik şiddet, literatürde farklı disiplinlerce yapılan analizler sonucunda yoksulluk, işsizlik, göç ve (çarpık) kentleşme gibi olgularla ilişkilendirilmektedir. ayrıca toplumsal yapıya dayalı faktörlerin yanı sıra kadınların erkeklere ekonomik olarak bağımlı olmaları, kadınların kaynaklara erişiminin yetersiz olması, eğitim imkanlarına erişimde karşılaşılan sorunlar, kayıt dışı ve/veya düşük ücretli/prestijli işlerde istihdam veya istihdam imkanlarının sınırlılığı, yoksulluk, işsizlik kadına yönelik şiddetin ekonomik nedenleri ve risk faktörlerini oluşturmaktadır. Diğer taraftan çocuklukta aile içi şiddetin öyküsü şiddetin uygulanmasında önemli bir etken olarak ortaya çıktığı da raporda vurgulanmıştır. Buna göre çocukluğunda şiddete maruz kalmış ya da annelerine şiddet uygulandığına tanık olmuş erkeklerin yetişkin olduklarında, şiddet uygulama ihtimali genellikle yüksektir.”

Bakanlık, Türkiye’de 2013-15 yılları arasında işlenen kadın cinayetlerine yönelik İçişleri Bakanlığı’ndan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’dan edinilen aile içi şiddet verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye geneline ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanılğı’ndan edinilen aile içi şiddet verilerini paylaştı. Jandarma Genel Komutanlığı verilerine göre ölen kadın sayısı 2013’de 62, 2014’te 61, 2015’de 52, Emniyet Genel Müdülüğü verilerine göre ise 2013’de ölen kadın sayısı 113, 2014’te 133, 2015’in Ocak-Haziran döneminde 59 olduğu belirtildi. Bu verilere göre 2013’de öldürülen kadın sayısı 175, 2014’te 194, 2015’in ilk 6 ayında ise 112 olarak tespit edildi.

Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın cinayetlerinin engellenmesine yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak bir
çalışma içinde olduğunu da açıkladı.

Bakanlık, kadınlara şiddet uygulayan erkeklere, şiddete başvurmamaları için uyguladıkları yöntemleri de açıkladı. Açıklamada, “Öfke kontrolü, stresle başa çıkma, şiddeti önlemeye yönelik farkındalık sağlayarak tutum ve davranış değiştirmeyi hedefleyen eğitim ve rehabilitasyon programlarına yönlendirme, Alkol, uyuşturucu, uçucu veya uyarıcı madde bağımlılığının ya da ruhsal bozukluğunun olması halinde, bir sağlık kuruluşunda muayene veya tedavi için yönlendirme, meslek edindirme kurslarına yönlendirme yapılmaktadır” denildi.

gercek gündem