Kadınlardan ‘pembe ulaşım’a tepki
9 okunma

Kadınlardan ‘pembe ulaşım’a tepki

ABONE OL
9 Aralık 2016 11:04
Kadınlardan ‘pembe ulaşım’a tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatya Belediye Başkanı AKP’li Çakır, toplu ulaşımda “Pembe Trambüs” uygulamasına geçeceklerini açıkladı. Kadın örgütleri karara, “Kadını hayatın içinden men etmenin başka bir biçimi” diye açıklama yaptı.

Malatya’da kent içi toplu ulaşımda harem-selamlık uygulaması başlıyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Çakır, sadece kadınların kullanacağı “Pembe Trambüs” uygulamasına geçeceklerini açıkladı.

Çakır, ‘trambüsün çok seçkin bir proje olduğunu’ iddia ederek, “Şu anda 12 tane trambüsümüz var. Mayıs ya da Haziran aylarında 10 tane daha trambüs alacağız. Onların da gelmesiyle oradaki toplu taşıma daha da rahatlayacak” diye konuştu.

Üniversite öğrencilerinin trambüsle ilgili bir takım talepleri olduğunu öne süren Çakır, “Bunların en önemlisi sadece bayanların kullanabileceği pembe trambüslerdi. Hatta bununla ilgili bir de kampanya başlatmışlardı. Bizler de bu talebi dikkate aldık ve bununla ilgili bir çalışma başlattık. İnşallah 2 trambüsü sadece bayan yolcularımıza yönelik alacağız. Trambüsler şu anda üretim bandında, o konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Biz trambülserin renklerinin farklı olmasını söyledik 2 trambüs pembe olacak” dedi.

Kadın düşmanı politikalardan bıktık!

Söz konusu uygulamayı BirGün’den Uğur Şahin‘e değerlendiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Trambüs uygulamasının, ‘ayrımcılık’ olduğunun altını çizerek, “Uygulamanın kendisinden de pembe renginden de midemiz bulanıyor. Bu kadını yine ayırarak, hayatın içinden men etmenin bir başka biçimidir” ifadelerini kullandı.

‘İtirazımız var’

Böyle bir uygulamaya itirazları olduğunu vurgulayan Kav sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz özel otobüs değil, eşit yurttaşlar olarak erkeklerin yarandığı bütün haklardan yararlanmak ve var olmak istiyoruz. Kadın düşmanı bu politikalardan bıktık usandık. Kadınlara ve kız çocuklarına saldırı haberlerini aldığımız bir günde, kadına yönelik şiddetle böyle mücadele edilemez. Çözümden uzak, göstermelik ve kadınlara eşitsiz muameleyi pekiştiren bir uygulama getiriyorlar. Karma eğitime savaş açanların ve kadınları eve kapatmanın örnekleridir bunlar. Bunu reddediyoruz.”

Gericiliğin geldiği noktayı gösteriyor

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazılıaka, trambüs uygulamasına dair, “Gericiliğin geldiği noktayı gösteriyor” dedi.

Nazlıaka, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler kadının eşit bir birey olarak tüm kamusal alanlarda olması gerektiğini söylüyoruz. Bu uygulama ise kadını açık hedef haline getirip, ayrı bir tehdide neden olacak bir uygulama. Kadınları bir nevi karantinaya alır gibi hayatın içerisinden koparmak yerine, kadın için tehdit oluşturan zihniyetler için tedbir alınmalıdır.”

 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP