Son Dakika Haberler

‘Kamu arazileri satılmasın’ çağrısı

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, İBB Meclisi’nde yaptığı konuşmada tüm meclis üyelerini kamu arazilerinin satılmasına karşı mücadeleye çağırdı

‘Kamu arazileri satılmasın’ çağrısı
Okunma : 97 views Yorum Yap

Darbe girişimin ardından boşaltılan askeri alanların, Haydarpaşa Garı’nın, Devlet Demiryolları, Tarım İl Müdürlüğü, Kalamış Yat Limanı arazilerinin satılmak istendiğine dikkat çeken Nuhoğlu, arazilerin kamu yararına kullanılması gerektiğini vurguladı.

Nuhoğlu, “Kamunun ihtiyacı olan arazilerin satışına göz yumarsak bizi kim affedecek” dedi

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Başbakanlık Özelleştirme İdaresinin Haydarpaşa Garı ve çevresi ile ilgili özelleştirme çalışmaları kapsamında bilgi istemesi ve askeri alanların kamuya devrini İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine taşıdı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde iki yıl önce yaptığı ilk konuşmanın Haydarpaşa ve çevresi hakkında olduğunu hatırlatan Nuhoğlu aradan geçen iki yıla rağmen değişen bir şey olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Haydarpaşa ile birlikte Kadıköy’de 4 tane kamu arazisi var. Devlet Demiryolları, Tarım İl Müdürlüğü, Kalamış Yat Limanı. Bu dört arazi de Özelleştirme İdaresinde. 15 Temmuz darbe girişiminden bir ay bile geçmeden ne hikmetse Haydarpaşa ve çevresindeki 400 dönüm arazi akıllarına gelerek bizden bilgi istediler.  Yani bu araziler satılacak.”

15 Temmuz darbe girişiminden sonra askeri birliklerin şehir dışına çıkarılma kararını anımsatan Aykurt Nuhoğlu “Haydarpaşa’nın hemen bitişinde Selimiye kışlası var. İstanbul’daki askeri alanlar 55 bin hektar. Bu oran İstanbul’daki arazilerin yüzde onunu oluşturuyor” dedi.

KAMU YARARINA KULLANILMALIDIR

Darbeden hemen sonra kamu arazilerinin özelleştirilmeye çalışılmasını anlamanın mümkün olmadığının altını çizen Nuhoğlu, kamu arazilerinin satılmaması için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin irade göstermesi gerektiğini söyledi.

Kamu arazilerinin hiçbir şekilde satılmaması gerektiğini ifade eden Nuhoğlu “15 Temmuz darbe süreci sonrası Feto Çetesi için “Biz bunlara destek verdik Allah bizi affetsin” diyorduk.  Bütün bu kamu arazilerini satarsak bizi kim affedecek? “ diye sordu.

“Sürekli inşaat yaparsanız bu şehri öldürürsünüz” diyen Nuhoğlu Kadıköy Belediyesi olarak kamu arazileri için mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayarak tüm meclis üyelerini birlikte hareket etmeye çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

 

Kaynak: ‘Kamu arazileri satılmasın’ çağrısı – Evrensel.net