Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Katkı payını kaldırma gereği yok!

Müezzinoğlu, bir velinin, "Muayenede alınan katkı payını kaldırmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

Katkı payını kaldırma gereği yok!
Okunma : 58 views Yorum Yap

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış ve Beyaz Önlük Giydirme Töreni’ne katıldı. Müzzinoğlu, törende yaptığı konuşmanın ardından katılımcıların sorularını da yanıtladı. Müezzinoğlu, bir velinin, “Muayenede alınan katkı payını kaldırmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış ve Beyaz Önlük Giydirme Töreni’ne katıldı. Müzzinoğlu, törende yaptığı konuşmanın ardından katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Müezzinoğlu, bir velinin, “Muayenede alınan katkı payını kaldırmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Sağlıkta ilave alınan katkı payını kaldırma imkanı var ama gereği yok. Dünyada şu anda sağlıkta katılım payı alan ülkeler arasında Türkiye en az katkı payı alan ülkelerden biri. Sağlık harcamalarının yüzde 16-17’si civarında bir katılım payı alıyoruz. Bunu yüzde yüzde 26’lardan buraya getirdik. Tutmak istediğimiz seviye ise yüzde 15-20 aralığıdır. Çünkü sağlıkta en çok sıkıntı çektiğimiz alanlardan biri de ilaç israfıdır.

Biz bir kalem ilaca bir lira katılım payı alıyoruz. Bunu, lüzumsuz ilaç talebini azaltabilmek için yapıyoruz. Üniversiteye veya bize gelen muayene karşılında 4-6 lira arasında muayene ücreti alıyoruz. Dolayısıyla, sistemin otokontrolünde böyle bir yapıya ihtiyacımız var. Zaten kanser, diyaliz ve acil durumlarda asla katılım payı almıyoruz”

Kaynak: Sağlık Bakanı: Katkı payını kaldırma imkanı var ama gereği yok | soL Haber

sariyerbelediyesi