Son Dakika Haberler

Kentsel dönüşüm zirvesi yapıldı

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği'nin (YAPDER) organize ettiği “Yeni Yaşam Biçimi Kentler” ve “Dönüşüm Zirvesi” 20 Nisan’da Sarıyer’de yapıldı.

Kentsel dönüşüm zirvesi yapıldı
Okunma : 94 views Yorum Yap
Kentsel Dönüşümün tartışıldığı ve ilki üç yıl önce yine Sarıyer’de başlayan zirveye konuşmacı olarak; Fethi Hinginar (İMSAD Genel Başkanı), Engin Keçeli (İNDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Doç.Dr. Ece Ceylan Baba (Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi), Prof.Dr. İclal DinçerProf.Dr. Zeynep Enlil (Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü) ve Prof.Dr. Arda İnceoğlu (MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı) katıldı.
“Devlet Kendini Yatırımcı Olarak Görmemeli”
MEF Üniversitesi Maslak Kampusu’nda gerçekleşen etkinliğin açılışını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptı. Konuşmasında Kentsel Dönüşüm hakkında halkın beklentilerine değinen ve bu beklentilere çok önem verdiklerini ifade eden Genç, “Bu alanlardaki, mahallelerdeki dengeler bozulmadan kentsel dönüşüm sağlanmalıdır” dedi.
Bu sorunun çözümünde devlet, kendisini yatırımcı olarak görmemeli, yeri gelince vatandaş için kendi payından vazgeçmeyi bilmelidir” diyen Genç, katılımcılara Sarıyer’de 56 bin 518 adet binanın bulunduğu ve bu binalardan 85’inin yasa gereği yıkıldığı bilgisini verdi.
Genç sözlerini şöyle tamamladı: “Kentsel dönüşümde yerel yönetimler mutlaka yer almalıdır. Bunun yanı sıra yapılan dönüşüm sonunda halkın yaşam kalitesi ve refah seviyesi yükselmiş olmalıdır.”