Son Dakika Haberler

KESK Ankara’da: Ne darbe ne OHAL

KESK'in çağrısıyla Ankara'da bir araya gelen kamu emekçileri, açığa alınan ve ihraç edilen arkadaşlarına sahip çıktı.

KESK Ankara’da: Ne darbe ne OHAL
Okunma : 181 views Yorum Yap

Evrensel – AKP’nin iş güvencesini ortadan kaldırma planlarına izin vermeyeceklerini belirten emekçiler, “OHAL kaldırılsın, acil demokrasi” dedi.

Yasak nedeniyle yürüyüş kollarından gelen temsilcilerin katılımıyla Sakarya Caddesi’nde kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Burada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, darbelerin panzehirinin yalnızca köklü bir demokrasi olduğunu belirterek, “Geleceğimiz, iş güvencemiz diplomalarımız hukuk tanımaz bir keyfiliğin tehdidi altındadır. Bu kazanılmış haklar sizin insafınıza kalmış konular değildir” dedi.

KESK tarafından Türkiye’nin üç kolundan gelinerek Ankara’da yapılacak “İşimize ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” mitingi Ankara Valiliği tarafından “güvenliğin sağlanamayacağı” gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Kolej Meydanı’nda yapılacak mitingin yasaklanmasının ardından bugün yürüyüş kollarından gelen temsilcilerin katılımıyla kitlesel basın açıklaması yapıldı.

‘NE DARBE, NE OHAL’

KESK’e bağlı sendikaların Ankara şubelerinde bir araya gelen kamu emekçileri Mithatpaşa Caddesi’nde buluşarak Sakarya Caddesi’ne yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Direne direne kazacağız”, “Ne darbe, ne OHAL, demokrasi derhal” sloganları atıldı. Kamu emekçilerine CHP Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Şenal Sarıhan, HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ile çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi de destek verdi.

Yürüyüş kolları adına yapılan kısa konuşmalarının ardından açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “Anlaşıldı ki; Türkiye’deki bütün mitingler güvenlik, çok sayıda ihbar alındı gibi gerekçelerle yasaklanacak. Devletin görevi ihbar var deyip mitingleri yasaklamak değil, önlem almaktır. Geleceğimiz, iş güvencemiz, diplomalarımız hukuk tanımaz bir keyfiliğin tehdidi altındadır. Bu kazanılmış haklar sizin insafınıza kalmış konular değildir” diye konuştu.

‘DARBENİN İHALESİ EMEKÇİYE KESİLEMEZ’

Darbelerin panzehirinin köklü bir demokrasi olduğunu belirten Köse, OHAL ve KHK’lerle kamu emekçilerinin mücadelesinin her alanda tasfiye edilmeye çalışıldığını dile getirdi. Karşı darbe ile totaliter bir rejimin inşa edilmek istendiğini ifade eden Köse, darbe ve dikta rejimlerinin ilk hedeflerinin her zaman emek hareketi olduğunu vurguladı . Köse, emek hareketi olmadan gerçek bir demokrasi olamayacağını söyledi. Türkiye’nin ILO normlarına göre hareket etmesi gerektiğini belirten Köse, keyfi biçimde açığa alınan kamu emekçilerinin derhal işe geri alınmasını istedi. Köse iktidara seslenerek, “Darbenin ihalesini biz emekçilerin sırtına yükleyemezsiniz” dedi.

‘ÖĞRETMENLERİMİZİN YANINDAYIZ’

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, keyfi bir şekilde görevlerinden alınan öğretmenlerin, kamu emekçilerinin yanında olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Okullarda aydın, ilerici ve devrimci öğretmenlerin yerine getirilen ırkçı, gerici faşist öğretmenlerin zaten öğrenciler tarafından da istenmediğini belirten Beko, “Hocalarımız için mücadele etmek boynumuzun borcu” dedi.

‘ŞİMDİ EMEKÇİLERE DARBE YAPIYORLAR’

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da “Bize bu yasakları reva görenleri tanıyoruz. Onlar, Türkiye’de bilimsel, laik eğitimi adım adım bitirenlerdir. Onlar, Suriye’de yanan ateşe odun atanlardır. Darbe koşullarını birlikte hazırladılar, şimdi emekçilere darbe yapıyorlar. KESK, bu ülkenin vicdanıdır. İnsanca yaşam isteyen güçlerin sesidir. KESK’e bunun için saldırıyorlar” diye konuştu.

‘BUNLARIN HEYBESİNDE YASAKTAN BAŞKA BİR ŞEY YOK’

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankara’da bir hafta içerinde birçok etkinliğe yasak getirildiğini söyledi. 10 Ekim Katliamının birinci yılında gar önünde yapılacak anmanın, kamu emekçilerinin Kolej Meydanı’nda yapacağı mitingin ve aşure etkinliklerinin yasaklandığını belirten Yılmaz, “Bunların heybesinde yasaktan başka bir şey yok. İnanıyorum ki bizim birlikteliğimiz bu meydanları özgürleştirecektir” dedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan da Türkiye’nin geleceğinin daha fazla karartılmak istendiğini söyledi. Halkın topyekün bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Ayhan, kamu emekçilerinin sürdürdüğü onurlu yaşam mücadelesinin yanında olduklarını dile getirdi. Açıklamaların ardından emekçiler bir süre oturma eylemi yaptı.

Kaynak: KESK Ankara’da: Ne darbe ne OHAL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)