Son Dakika Haberler

“Kılıç artığı”

Nurhayat ŞEN'den "Kılıç artığı" polemiğine bakış açısı.

“Kılıç artığı”
Okunma : 600 views Yorum Yap

MHP Genel Başkan’ı Devlet Bahçeli ile AKP referandum öncesi birlikte evet demek için nikah kıymadılar mı?

Bu ittifakın adı AKMHP değil mi?

Yandaş köşe yazarları, kanal sahipleri, yorumcular, hakimler, savcılar, yargıçlar rektörler sanatçılar tarafından desteklenmiyor mu? Destekleniyor. Elbette bunların karşılığında aş, iş, kat, makam, mevki sözü verilmiyor mu? Çıkan haberlere göre veriliyor gibi?

Sayın Devlet Bahçeli geçtiğimiz salı günü partisinin Meclis’teki grup toplantısında yaptığı konuşmada Abdülkadir Selvi’ye çok ağır hakaretlerde bulundu.

Türkiye’nin en büyük dördüncü Partisi MHP Genel Başkanının kürsüden Abdülkadir Selvi’yi hedef alırken onun Alevi kökenli olmasına isim telafuz etmeden Alevileri ve Alevi inancını aşağılayıcı “kılıç artığı” diye söz ediyor.

Aleviler Çorum, Maraş, Sivas katliamlarını yaşadılar.

Nedeni gerici, yobaz zihniyetti.

Alevileri Müslüman’dan saymayan gerici, bağnaz toplumlar onları sindirmeye çalıştılar.

Aleviler bu ülkenin yüz aklarıdır. Laikliğin, Atatürkçülüğün, Hürriyetin savunucuları Cumhuriyet’in bekçileridir.

Daha öncesinde yandaş gazete olan Yeni Şafak‘ta yazan ve hükümete yakınlığıyla bilinen Abdülkadir Selvi yine hükümetin baskısıyla Hürriyet‘te yazmaya başladı.

Selvi’nin konuşmalarını dinler, yazılarını olursanız bir an kendisini AKP Genel Başkan‘ı sanırsınız.

Savunma mekanizmasını o denli AKP için çalıştırır.

Abdülkadir Selvi’yi şahsım adına benimsemiş olduğu siyasi ideolojisinden dolayı günahım kadar sevmem.

Yazılı ve görsel basından takip ettiğim kadar tanırım…

Abdülkadir Selvi, Sivas kökenli Alevi bir aileye mensup olduğu, siyasi görüşünden dolayı ailesi tarafından red edilmiştir.

Ablası

“Onu görünce televizyonu kapatıyorum. Keşke simit satıp onuruyla yaşasaydı. Biz Aleviyiz ve değerlerimize bağlıyız çok baskı gördük ve İstanbul’a göç etmek zorunda kaldık Abdülkadir sonraki yıllarda cemaatçilerle ilişki kurdu.Bu saatten sonra onun yüzüne bakmak istemiyorum…” diye beyanatta bulunmuş.

Bahçeli’de Selvi’nin soyadını alay konusu ederek sözüm ona aşağılıyor.

“Biz Selvi’nin soy ismi olduğunu düşünerek araştırdık, at arabasının yanındaki küçük direk olduğunu öğrendik… Bu zatın şuursuz ve ucube sözleri bizim ne iznimiz de küçük kalmaya, ufalanmaya ve çiğnemeye mahkumdur…” diyor ve daha ağır sözler sarf edip ekliyor.

“Bu kılıç artığı şahsın MHP’ye olumsuz tutumu bellidir peki AKPye dost mu hasım mı? Bu sorunun cevabı ise belirsizdir…” diyor.

“Kılıç artığı” sözlük anlamı: “Müslümanlarca ele geçirilen bir ülkede bağışlamış olan kimselerdir.”

Abdülkadir Selvi ise Bahçeli’ye cevaben.

“Kılıç artı olduğumu söyleme nezaketsizliğinde bulunan Sayın Bahçeli’ye hatırlatmak isterim ki Osman dedem bir cepheden diğerine koşmuş Osmanlı, Rus savaşında esir düşmüş bir vatan evladıdır. Hasan ve Hüseyin dedelerim ise Yemen’de şehit düşmüş vatana sadece şehadet haberleri ulaşmış Oğuz Türklerinin torunuyum o şeref bana yeter Sayın Bahçeli…” demiş.

Türkiye’de tepeden tabana kadar Alevi düşmanlığı vardır.

Dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: “O cemevi orada ucube olarak Karacaahmet mezarlığı yanında durur. Cemevi, Cümbüş evi ne izni!” demesi.

“Cemevleri kırmızı çizgimizdir.” diyen Diyanet Başkanını ve en son Türkiye’nin dördüncü büyük partisi olan MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli’inin

“Kılıç artğı” Alevileri aşağılayan sözlerini ne tarih nede biz Aleviler unutmadık, unutmayacağız.

Ben de Alevilere tüm bu çirkin yakıştırmaları yapan başta devlet büyükleri olmak üzere Alevilerin felsefesi olan şu sözlerle cevap vermek istiyorum…

“Eline beline diline sahip ol”

Alevilik inancında eline beline diline sahip olmayanlar “düşkün” diye tanımlanırlar. İşlediği suçun büyüklüğüne göre ceza verildikten sonra kişi topluma kazandırılmalıdır. Bu da Aleviliğin ne kadar hoşgörülü bir inanç dünyalarının olduğunun göstergesidir.

“Kim halkın ayıplarını görür,onları kınar fakat kendisi de o işleri yaparsa ahmağın ta kendisidir…” Hz ALİ

Nurhayat ŞEN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)